Kihomadoista kysymys
Kysymys teille, joilla asiasta kokemusta on.
Onkohan meillä oikeasti kihomatoja yhdellä lapsista kun tilanne on seuraava: lapsi oli eilen mummolassa ja mummo kysyi, olenko huomannut että tällä lapsella on kihomatoja. No en ole huomannut (on vielä niin pieni, ettei osaa itse pyyhkiä takapuoltaan kakan jälkeen) eikä lapsi ole valittanut että kutisisi (eikö ne madot kutita kamalasti, olen käsittänyt). Mummo väitti kuitenkin nähneensä madon ja kävin toki heti hakemassa lääkkeet koko perheellemme.
Mitään kutinaa tai matoja en vieläkään ole huomannut, joten onko mitään syytä olla pois kerhosta jne.
Kommentit (5)
Niin siis mietin lähinnä, että onko tuolla mummon epäilemälläkään niitä matoja, kun mummon lisäksi kukaan muu ei ole huomannut mitään oireita. Mummo väittää nähneensä yhden madon.
Jos lääkkeitä ei oo vielä syöty, kurkkaa illalla pimeässä huoneessa taskulampulla lapsen pyllyyn kohta sen jälkeen, kun lapsi on nukahtanu. Siellä peräaukon luona saattaa matoja kiemurrella. Lääkkeen oton jälkeen kuolleita matoja saattaa pongata kakasta. Voithan vielä tentata mummoa, onko varma asiasta. Mutta jos matoja on, niin pyrkisin niistä eroon mahdollisimman pian.
Täälä saitilla ainoastaan olen kuullut että joku ei reagoisi madon erittämään limaan.
Käsittääkseni kuitenkin liman kutina on oleellista -koska näin ihminen rapsuttaa pyllyään ja munat pääsee jatkamaan matkaa.
Meillä on kerran ollut lapsella matoja ja huusi kutinaansa. Yhden madon ehdin nähdä. Otin sen sormiini ja ihan kamala kuhina siitä yhdestä tuli. Ajattele että pyllystä useampi tulee ulos.
Epäilen vahvasti että kukaan olisi täysin tunteeton moiselle.
Jos matoja on niin paljon, että mummokin näki niin kyllä niitä sitten tulee kakan mukana ulos.
En söisi lääkkeitä huvin vuoksi.
Meillä kihomadot huomattiin vauvalla kakan yhteydessä. Muillakin oli ollut kutinaoireita, mutta taskulampulla ei oltu mitään bongattu.
on muutama vuosi sitten kihomatokuureja mennyt monta. Siis perheessämme 6 ja puolet ovat olleet oireettomia. Eli en tiedä onko heillä ollutkaan, mutta kaikki on aina lääkitty. Samat henkilöt ovat oirehtineet ja lääkärissä käyty. Voihan olla myös, että oireettomillakin on kihomatoja, mutta eivät reagoi?