Toimiko lääkäri oikein?
Neuvolasta laittoivat minusta lähetteen pelkopolille. Minulla takana useampi traumaattinen synnytyskokemus (nopeita,repeämiä, verenvuotoja, lapsen solisluun murtuma ym..)
Vihdoin tämän raskauden aikana uskalsin sitä pyytää, lähetettä.
Kun ei alkanut kuulumaan aikaa, soitin sairaalaan tänään.
aikansa etsittyään kanslisti sanoi ettei mitään aikaa tulekaan, lääkäri on katsonut ettei potilas tarvitse pelkopolia! Siis minua näkemättä ja kuulematta!??
Olen odottanut pääseväni sinne jo kauan, kaikesta huolimatta uskaltauduin raskaaksi jälleen ja nyt on alkaneet pelot vaivata oikein tosissaan, kun raskaus etenee.
Itkujen itku! Entäs nyt??
Toivon asiallisia vastauksia, en mitään "mitäs hankkiuduit raskaaksi"-tyyliin...
Kommentit (11)
Soita neuvolaan ja pyydä/vaadi aika neuvolalääkärille, jolta lähete sinne pelkopolille. Jos ei tule aikaa ota yhteyttä johonkin sairaalan osastonlääkäriin/ylilääkäriin.
Tai ota vaikka heti yhteys sairaalaan. Törkeetä kohtelua.
Eli ei sitä voi joku toinen päättää, oli lääkäri tai ei, pelkäätkö sinä vai et. Nyt vaan soittamaan uudestaan ja kysymään, kuka on ko. päätöksen tehneen lääkärin esimies, ja sitten _asiallinen_ yhteydenotto häneen, pyydät että miettivät asiaa uudestaan, koska se olisi sinulle erittäin tärkeää.
ikäänkuin siinä toivossa, että alistuisit etkä tarvitsisikaan mitään tukea.
Asiallinen vastaus siihen, mitä sun nyt pitää tehdä. Soita heti neuvolaan uudestaan. Selitä juttu ja pyydä uutta lähetettä. Jos ei tehoa, puhu uudestaan seuraavalla neuvola käynnillä ja neuvola lääkärille. Pieni hysteerisyys ei ole pahitteeksi. Kun paperit lähtevät uudestaan, sairaalan lääkäri joutuu myös katsomaan ne uudestaan ja ne voivat olla hitusen entistä vakuuttavammat. Tai neuvolalääkäri voi jopa hoitaa asian puhelimitse sinne sairaalaan.
Älä jätä asiaa tähän, äläkä jää yksin, vaan vedä neuvola avuksesi. Saat sen pelkopolin kyllä.
Eipä kuulosta kovin hyvältä "käytännöltä", oikeastaan aika erikoiselta... Varmaan voisit pyytää omaa neuvolan terveydenhoitajaa soittamaan sairaalaan ja tiedustelemaan asiasta, jos et itse halua ottaa yhteyttä ja vaatia lääkäriä perustelemaan kantaansa.
Pelko on subjektiivista ja kummalliselta tuntuu että lääkäri tekee omat johtopäätöksensä näkemättä potilasta. Pystyyköhän tällaisessa asiassa ottamaan yhteyttä potilasasiamieheen?
Hänen olisi pitänyt kertoa, ettei hänellä ole valtuuksia laittaa lähetteitä ilman lääkärin konsultoimista.
Ei siis olisi saanut esittää hoitavansa asiaa, johon hänen valtuutensa eivät riitä.
Lääkäri on toiminut ihan toimenkuvansa mukaisesti.
kohdelluksi asiallisesti.
itselläni pelkopoli ei mitään auttanut konkreettisesti, kun sitten taas kuitenkin synnytyksessä kaikki tehtiin samoin kuin ennen (eli kidutettiin yliaikaisena viikko yrittämällä käynnistää kaikilla mahdollisilla tavoilla) ja lopputuloskin oli sama (eli sektio). mutta ainakin yritin, tiedän sen.
nyt seuraavalla kerralla en tarvitse pelkopolia, vaan aion todellakin taistella asianmukaisen kohtelun eteen.
nyt taas tiedän e
varsin erikoiselta. Yleensä jos päädytään ns lähetteen palauttamiseen, informoidaan kyllä lähettävää yksikköä (sinun tapauksessa neuvolaa).
Olisiko kyseessä kuitenkin jonkinlainen väärinkäsitys? Itse en ole törmännyt tilanteeseen, jossa päätettäisiin olla lähettämättä aikaa potilaalle josta lähete on tehty, etenkään niin, ettei potilasta itseään tai muuta tahoa tästä informoitaisi.
Sinuna ottaisin yhteyttä neuvolaan, josko he ottaisivat yhteyttä äitipoliin ja kysyisivät, miksi tällaiseen ratkaisuun on päädytty...
t. neuvolan työntekijä
aivan surutta. Valitettavasti.
Koko pelkopolille lähete on aivan absurdi, SINÄ kai itse tiedät jos koet tarvitsevasi pelkopolin apua, eihän sinne kukaan huvikseen mene??? Miten joku terkkari tai lääkäri voi tietää pelkäätkö sinä tai paremmin tietää että sinä et ainakaan pelkään?
Prkl koko järjestelmä jossa ei saa itse ottaa kantaa sektioihin tai muihin synnytykseen liittyviin seikkoihin kun että jonkun kaikkivaltiastohtorin ihan täytyy antaa siihen lupa.....ottaa päähän niin ettei kohta veri kierrä!
No, täällä on nyt sellainen tilanne että neuvola ja koko tk on suljettuna kaksi viikkoa remontin vuoksi. Lääkäreitä täällä ei ole, neuvolalääkäristä puhumattakaan.
Liekö sitten siinä syy miksi eivät ole ottaneet neuvolasta yhteyttä.
Mutta minusta lääkäri kyllä teki väärin...voi vitsi kun jaksaisi alkaa taistelemaan.
Viikkoja mulla nyt 35+ jotain.
Pitänee kysellä ensi maanantaina neuvolakäynnillä uudestaan asiasta. Tahdon vain olla niin "kiltti" etten kehtaa pää punaisena rääkyä asiasta.
ap
Uusiksi neuvolaan ja pyydät eri lääkärille sitä lähetettä, jos vai mahdollista valita!
Soita uudelleen sinne pelkopolille ja kerro, ettei tämä voi olla näin mahdollista ja mitä nyt teet kun alkaa seinät kaatua päälle tämän asian kanssa ja ottavatko vastuun asioista?