Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Korotetusta hoitotuesta (ts. vammaistuesta) kysymys

Vierailija
17.02.2010 |

onko hoitotuen (ts. vammaistuen) saamisen ehtona toteutunut puheterapia?



Meille myönnettiin korotettu hoitotuki, mutta vasta siitä lähtien kun puheterapia alkoi, vaikka siis oli haettu korotettua hoitotukea pidemmältä ajalta (taannehtivasti).

Mielenkiinnosta kuulisin, onko muissa perheissä maksamisen ehtona ollut toteutunut kuntoutus?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
17.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

"onko hoitotuen (ts. vammaistuen) saamisen ehtona toteutunut puheterapia?"



Ei ole. Tukea voi saada, vaikka ei olisi mitään terapioita. Käytännössä tukea vaikea saada takautuvasti. Tuki myönnetään yleensä hakemiskuukaudesta alkaen. Takautuvasti saa ainoastaan, jos rasitus selkeää kiistatta jo pitkään. Lapsemme kohdalla emme saaneet tukea taannehtivasti (vaikea dysfasia). Tiedän kaksi tapausta, missä korotettu tuki myönnetty taannehtivasti (liikuntavamma ja kehitysvamma).

Vierailija
2/4 |
17.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esikoiseni lievästi kehitysvammainen ja vaikea dysfasia.

On puheterapiaa ja uskon, että saa aina tuon korotetun hoitotuen.

Saan myös omaishoidontukea.

Tiedän pojan jolle haettiin korotettua hoitotukea ja sitä ei saanut.

Hakivat uudestaan, kun pojalla alkoi olemaan puheterapiaa ja toimintaterapiaa.

Eli on lapsikohtaista ja lievemmissä tapauksissa voidaan vaatia terapiaa, jos katsotaan ettei lapsen hoidosta ole rasitetta muuten riittävästi.

Aina katsotaan tapauskohtaisesti nämä tuet.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
17.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

meille on aina sanottu että ensin täytyy saada korotettua hoitotukea ennen kuin voi saada terapioita!

Vierailija
4/4 |
17.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä siis tilanne sellainen, että foniatri suositteli lapsellemme puheterapiaa, ja puolsi lausunnossaan korotettua hoitotukea 1.9.(-09) alkaen.

Edeltävä puheterapeutti ilmoitti syksyllä, ettei voi jatkaa puheterapiaa, ja meidän on etsittävä uusi puheterapeutti.



Erinäisistä syistä johtuen laitoimme hakemuksen vasta 1.12.(-09) Kelalle, jossa siis haimme korotettua hoitotukea 1.9. alkaen taannehtivasti.



Kelalta saimme päätöksen, että tukea maksetaan 1.1.(-10) alkaen, mutta ei selitettä miksi 4 kk:n taannehtivat evättiin.

Puheterapia aloitettiin 1/2010.



Mietinkin, viitsinkö alkaa laatimaan oikaisuvaatimusta, ja millä todennäköisyydellä se menisi läpi.

Toiset sanovat, ettei korotettu hoitotuki ole sidoksissa kuntoutukseen, ja toiset taas sanovat, ettei saa tukea jollei ole kuntoutusta.

Ja Kelalla yks sanoo yhtä, ja toinen toista...eli ota näistä nyt sitten selvää ;)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kuusi kahdeksan