Inhoan ulkoliikuntaa, mutta käyn salilla, muita?
Aina ehdotetaan ihmisille jotka eivät entuudestaan liiku että lähhde kävelylle, miksi? Itse kuulun siihen joukkoon jota ei kiinnosta pätkän vertaa lähteä kävelemään ulos, ennemmin menen mukavalle ja viihtyisälle salille vaikka matolle kävelemään tai kuntopyörällä polkemaan. Sen jälkeen voi vaikka vähän hemmotella itseään ja käydä saunassa jne. Tähän varmaan joku vetää raittiin ilman jne...jep jep. Tällä pallolla elää aika paljon ihmisiä jotka a)eivät koe että heidän pitäisi lähteä ulkoilemaan satoi tai paistoi tai b)ilman raitista ilmaa ei uni tule, ei ruoka maistu eikä nyt elämä muutenkaan.
Ihmiset jotka ette pidä ulkoliikunnasta, tulkaa koittamaan esim. salilla liikkumista, sopii meille joillekkin paremmin kuin hyvin :)
Kommentit (7)
kaikki, mikä on täysin omaehtoista on vaan jotenkin tappavan tylsää minusta ja tehotontakin, kun en osaa itse vaatia itseltäni tarpeeksi ja ehdin liikaa pohtia tuntemuksiani.
Minulle sopii siis ryhmäliikunta sisätiloissa ja musiikin tahdissa :) Suorastaa rakastan tanssitunteja (siinä saavuttaa muutakin kuin vain kunnon) ja jumpassakin viihdyn.
en saa itseäni liikkumaan "omin voimin", pakko mennä ryhmäjumppiin :)
Mielestäni ulkoliikunta on tappavan tylsää. Siis, joo maisemat vaihtuu, mut se ei saa mua viihtymään.. saan enemmän tuloksia siellä salilla ja pidän siitä kyllä eniten. Salilla voi kävelyn/juoksun lopettaa kun huvittaa.. ei tarvi tuskailla, että kävelimpä kotoa tänne 5km ja nyt pitäs raahautua vielä takaisinkin... :D
Ja nykysin on kyllä ihan pakko päässä päivittäin ulos vaikka 30 minuutiksi. Nuorempana en ollu niinkään aktiivinen ulkoilija, mutta koiran pakottaman kaupungissa opin ulkoilemaan. Nykysin asutaan maalla ja koiran ulkoilutuskaan ei ole enää välttämätöntä päivittäin. Kuitenkin nytkin lähen ihan mielelläni kolaamaan lumet vaikka meillä olisi ihan konekin sitä varten. Ja ryhmäliikkumiseen pitäisi lähteä autolla 30 kilsan päähän..siihen olen liian laiska. Mutta jokainen tavallaan.
enkä pidä ulkoliikunnasta. Pakkoliikun talvisin koirien kanssa noin tunnin päivässä. Palelen vaatetuksesta huolimatta.
Kesällä kyllä pidän ulkona urheilemisesta.
Ulkona en liiku kuin lenkittäessäni koiraa.
lähinnä fillaroida tai juosta, kävely on liian hidasta mulle. Pääasiassa käyn kuitenkin salilla.