Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voiko vauvan nimen ilmoittaa maistraattiin heti syntymän jälkeen ja pitää ristiäiset

Vierailija
09.02.2010 |

sitten parin kk:n iässä? Meillä on tilanne, jossa vauvalle tarvittaisiin henkilöllisyys eli sotu ja nimi mahdollisimman pian.



Ei kai siis ole mitään estettä hoitaa nimenanto itse, vaikka aikoo pitää ristiäisetkin? Juhlalla ei sinänsä ole kiire.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
09.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kysy maistraatista tarkemmat tiedot. Tarvitte ehkä sairaalasta syntymätodistuksen.

Vierailija
2/8 |
10.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

hänet otetaan kasteessa seurakunnan jäseneksi.



Syvästi hämmästyttävää, miten sitkeässä istuu tämä kummallinen väärinkäsitys, että pappi kastaisi lapsen "Niko-Petteriksi". Näinhän näyttää valtaosa esim. HS:n sivulla ilmoitteleva asian mieltäneen.



Vanhemmat antavat lapselleen nimen ja pappi kasteen kaavassa kertoo, että jumala on kutsunut "Niko-Petterin" lapsekseen ja seurakunnan jäseneksi.



Jostain syystä useimmat vahhemmat panttaavat lapsen nimeä ristiäisiin asti, mutta nimenjulkistaminen ja seurakunnan jäseneksi ottaminen kasteessa ovat yhtä kaikki aivan eri asioita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
10.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ikäinen.

Vierailija
4/8 |
10.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset


Syystä, että saamme heti hakea passia.

Matkat varasimme jo raskausaikana.

Tissivauvan kanssa on helpointa matkustaa!! :)

Vierailija
5/8 |
10.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän kaikki 4 lasta on viettäneet ristiäisiään 4 kk iässä, se on minusta hyvä ikä pitää isommat juhlat vauvaperheessä. Äiti on toipunut synnytyksestä ja arki lähtenyt vauvan kanssa käyntiin.

Vierailija
6/8 |
10.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

nimi maistraattiin heti kun paperit tuli kotiin. Ristiäiset pidettiin myöhemmin. Eipä ollut stressiä tuosta, että nimi pitää ilmoittaa 2kk kuluessa. Meillä ei ikimaailmassa olisi ollut voimia järjestää ristiäisiä niin pian.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
10.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja oletteko tulleet ajatelleeksi, ettei niitä ristiäisi ole pakko pitää ollenkaan?



Että lasta ei ole mikään pakko liittää seurakunnan jäseneksi - ja hän ei SILTI jää ILMAN nimeä!

Vierailija
8/8 |
01.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minuakaan ei ole kastettu aikoinaan ollenkaan ja nimi on silti, kuten kaikilla sisaruksillani sama juttu. Nyt oma lapsi syntyy ja mies sukuineen tahtoo ristiäiset. Itse en vaan ole koskaan kuulunut kirkkoon jne niin jännittää tuollaiset ristiäisten järjestämiset... mieheltä ois tulossa suurinpiirtein koko suku niihin ristiäisiin, minun puolelta ei ketään. :/ Toki ne vois järjestää jos se on miehelle tärkeää, minulle se on samantekevää mutta en tahtois koko miehen sukua niihin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä kuusi