Voiko vauvan vilja- tai muu allergia näkyä vain yöheräilynä? ov
Aina välillä saa lukea, että vauvan katkonaisten öiden syyksi paljastuukin esim. vilja-allergia. Mietin vain mikä meidän öisin heräilevää vauvaa vaivaa..
En usko, että herää nälkään vaan johonkin muuhun. Yleensä tutin suuhun laitto rauhoittaa ja jatkaa uniaan, mutta tuttia saa välillä käydä laittamasa tunnin välein. Onko vain herkkä nukkuja? (vauva siis muuten mielestäni ihan tyytyväinen eikä päivisin turhia kovin itke)
Kommentit (3)
vauva ei rauhoittunut tutilla, vain imetys rauhoitti. Ilmeisesti maito helpotti vatsakipuja. Vauva kärsi 3kk ikäisestä 7 kk ikään saakka, kunnes sitten testeissä paljastuivat mm. vehnä- ja pähkinäallergia.
näkyi myös iho ja suolisto-oireiluna. Mutta heräilee edelleen öisin..
Voi vain kaivata sitä tuttia. Meillä oli sama juttu, mutta otin vauvan sitten viereeni kun en jaksanut rampata. Yöt rauhoittui kummasti.