Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kysymys lapsen esikouluun lähdöstä..

Vierailija
09.02.2010 |

Meidän poika tuli viime joulukuussa 5v, ilmoitanko hänet tänä vuonna jo esikouluun vai vasta ensivuonna?

Mitkä asiat tässä asiassa kannatta huomioida? seuraava lapsi täyttää ensivuoden tammikuussa viisi vuotta, lapsilla on siis vähän yli vuosi ikäeroa. Laitanko heidät samaanaikaan eskariin..vai miten teen? mistä tietää milloin lapsi on valmis aloittamaan koulun? kiitos, jos joku viitsii antaa neuvoja mulle! :)

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
09.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vuonna 2004 syntyneille. Hesassa taisi hakuaika mennä jo umpeenkin.



Eskarihan ei ole pakollinen, mutta jos et halua laittaa poikaa ajallaan kouluun, se pitää kyllä anoa erikseen.

Vierailija
2/5 |
09.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilmoitat esikouluun. Eskarin tädit osaavat koulutuksensa puolesta sanoa onko lapsi aikanaan valmis kouluun ja patistavat koulukypsyystesteihin jos tarvetta on. Jos sitten ei ole koulukypsä, lapsi käy eskarin kahteenkertaan tai menee starttiluokalle. Ei vanhemmat välttämättä osaa sanoa onko valmis eskariin /kouluun. Mulla kolme lasta jotka ovat valtavasti kehittyneet ja kasvaneet henkisesti eskarivuoden aikana. Kyseessä silti päiväkodin eskari joka ei jatkuvasti ole koulumainen.



Mulla on joulukuussa syntynyt poika ja ei ollut epäilystäkään etten olisi laittanut eskariin. Eskarin tädit sanoi että olisi koulukypsä mutta puheterapeutti suositteli koulukypsyystestejä.. testeissä meni kirkkaasti "läpi". Nyt onnellinen tokaluokkalainen.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
09.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja eskariin ei ole pakko mennä, mutta jos ei sitten seuraavana syksynä 1011? menekään kouluun sitä aletaan ihmetellä, ei silloin voi vain mennä eskariin. Pitää todellakin anoa, ja olla joku syy.

Vierailija
4/5 |
09.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

eskariin, näette siten kehityksen kulun. Tarvittaessa 2 vuotta eskaria!

Vierailija
5/5 |
09.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja toinen sitten seuraavana vuonna omalla ajallaan. Eskarihaku on luultavasti jo mennyt useimmissa kaupungeissa, mutta eihän se mitään haittaa. Laitat vaan paperit menemään, kyllä eskaripaikan saa aina. Muutenhan esim kukaan ei ´voisi ikinä muuttaa jne... Mutta siis, poika eskarista nauttimaan, ainakin meidän eskarilainen tykkää ihan hirmuisesti eskarista. Kyllä ne koulukypsyysasiat sitten sen vuoden aikana selviävät!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yhdeksän yksi