Millä perusteella valitse sen lapsen, joka istuu takapenkin turvallisimmalla paikalla?
Kolaritilanteessa takapenkin keskipaikka olis paras, mutta toiseksi paras on pelkääjän paikan takana, oikean puolimmainen sivu.
Kummanko lapsen siihen sijoitat? Esikoisen vaiko vauvan?
Kommentit (13)
Siis että mikä on "turvallisin paikka"?
Kyllähän kolarissa kaikkiin sattuu! Kaikki autossa yrittää liikkua autosta ulos; istuimen lisäksi ihminen istuimessa.
Olennaista on kai turvalaitteiden ja välineiden oikea käyttö: istuimet oikein kiinni, kaikilla on vyöt kiinni, tavarat autossa on kiinni.
Miten oikea puoli autossa on vaarallisempi kuin vasen? Eikö se ole lähinnä tuuri kummasta laidasta joku ajaa sisään?
Jos autossa on turvatyyny niin siihen ei eteen istu alle 12- vuotias, istuimella tai ilman.
Meillä vauva on pelkääjän paikalla autossa jossa ei ole air bagia. Voikussa taas vauva pelkääjän paikan takana ja vanhemmat lapset korokkeella takimmaisella rivillä sohvan reunoilla.
paikat valitaan sen mukaan, kuka parhaiten mihinkin mahtuu.
selkä menosuuntaan istuin on keskellä. Kyllä takapenkin keskipaikka on selvästi turvallisin kolaritilanteessa, siinä kun on pienin riski saada vammoja jos auton seinät menee ruttuun.
ihan vaan sen takia, että yllän ratista antamaan tutin jos tarttee.. Keskellä istuu kouluikäinen ja toisessa laidassa taapero, ihan ei ole kyse meillä siitä kuka olisi tärkein vaan siitä, kuka parhaiten mihinkin sopii..
Jos autosta menee kaikki seinät ruttuun niin ei sielä ole ketään hengissä..
Sehän riippuu ihan siitä millainen kolari sattuu. Jos joku törmää oikealta puolelta niin vasen puoli on turvallisempi ja toisinpäin jne.
Meillä esikoinen istuu korokkeella pelkääjän puolella takana siksi että saa itse vyöt kiinni. Kakkonen istuu kuskin takana turvavyöistuimessa koska hänen vyöt pitää aikuisen laittaa kiinni. Niin ei tarvi sinne toiselle puolelle autoa kiertää jos on vaan yksi aikuinen matkassa.
Kun vauva syntyy niin turvakaukalo tulee kuskin puolelle taakse, pitää mallailla miten nuo isompien istuin ja koroke parhaiten autoon sitten mahtuvat ja sen mukaan sijoitetaan isompien paikat.
Aikaisemmin istui yleensä hanttarinpuolella, mutta kun vieras auto peruutti kylkeen (osui apukuskin takaoveen), niin lapsi siirtyi liukkaasti keskelle istumaan.
aina sanotaan, että keskellä takana pitäisi turvaistuimenkin olla. No, meillä, vaikka on yksi lapsi, ei se onnistunut, kun isän penkin taakse vain ei mahdu kukaan eikä mikään istuin. Joten aina on oltava reunassa.
Ai sanotaan??
Kyllä se vaatii istuimeltakin (ja autolta) joskus vähän suunnittelua että sen asentaa OIKEIN siihen keskelle!
Väärin asennettu istuin se turvaton onkin: ei se että olisi turvallisella paikalla, jos väärin asennettu.
esim. meidän turvaistuimen ohjeissa :-)
Eihän se onnistu kuin yksilapsisilla perheillä. Lisäksi ainakin meillä selkä menosuuntaan kiinnitettävä penkki kiinnitettiin etuistuimen selkänojan alta. Silloinhan etupenkkiä ei saa siirtää senttiäkään eteen eikä taakse. Jotta lapsen istuin olisi turvallisesti takapenkin keskipaikalla, pitäisi molempien etupenkkien olla jatkuvasti samalla kohtaa, eli molempien kuskien pitäisi olla saman pituiset jne...
Tällä hetkellä meillä autoilevat yleensä minä ja 8- ja 6-v. lapset. 6-v. istuu turvavyöistuimessa etupenkillä, koska se on ainoa paikka jossa saan autettua hänelle turvavyön kiinni (olen raskaana enkä mahdu kumartumaan takapenkille). Turvatyynyä ei ole, joten paikka on sinänsä lapselle ok. 8-v. istuu takapenkin jommalla kummalla sivulla korokkeessa.
Jos mieskin on mukana, niin sitten joko aikuiset istuvat edessä ja lapset takana sivuilla tai 8-v. edessä ja toinen aikuisista takana 6-v:n kanssa.
että pitää olla keskellä... Ja kun on kolme lasta niin kaikki istuvat koko takapenkin leveydeltä eli ei ole jokaiselle keskipaikkaa.
No, istuvat mihin haluavat. Kolme istuinta.
Tosin meillä on iso auto (chrysler voyager)joten en usko että sillä on niin merkitystä.
Vauva matkustaa keskipenkillä pelkääjän takana, seuraava hänen vieressään (keskirivillä penkkejä vain 2) ja vanhin takapenkillä.
jos olen kahdestaan jommankumman isomman lapsen kanssa niin hän saa kyllä istua etupenkillä ja vielä ilman koroketta! OMG.