Kenelläkään kirkkoon kuulumattomilla lapsi srk:n kerhossa?
Mitä, jos ei muuta kerhoa ole tarjolla alueella? Päivähoitopaikkaa en halua viedä sellaiselta, joka sitä oikeasti tarvitsee.
Kommentit (27)
srk:n kerhossa, vaikka isä ei kuulunut kirkkoon. Äiti kuului. Muita kerhojakaan ei tainnut olla pikkukaupungissa... ehkä siinä syy.
minä en kuulu kirkkoon mut mies ja lapset kuuluu.
Kyllä niitä harrastuksia voi olla muitakin kuin kerho, täällä on esim. avointa päiväkotia, temppukerhoa, muskaria sun muuta.
Jos kaupunki ei järjestä mitään harrastusmahdollisuutta, ei varmaan kannata tuntea huonoa omatuntoa siitä, että lapsi on päivähoidossa joskus.
Mua ei haittaa että siellä opetetaan kristillisiä arvoja vaan koen sen tavallaan ihan hyväksi että lapset tätä kautta tutustuvat siihenkin puoleen. Käymme myös välillä srk:n perhekerhossa.
Myos mina itse olin pienena srk:n kerhossa, mutta pienella paikkakunnalla siella oli lahes kaikki, kun ei muuta ollut tarjolla.
No eivathan ne arvot tietenkaan mene yksiin, kun emme kerran kirkkoon kuulu. Mina en sitten tieda, paljonko se uskonnollisuus siella paivakerhotoiminnassa nakyy? Vai olisiko se vain yksi "palveluntarjoaja" toisten joukossa...
mutta haluaisimme lapsemme myos muutamaksi tunniksi silloin talloin kerhoon, jossa olisi kavereiden kanssa ilman meita. Ajattelisimme sen tekevan ihan hyvaa.
Mina en vain millaan haluaisi vieda lasta paivakotiin virikelapseksi. Muutenkaan en pida ajatuksesta tapotaysista paivakodeista, mieluummin sitten perhepaivahoitajalle. Mutta siella taas olisi vain muutama kaveri hanelle.
Yksi haluaa edullisen kerhopaikan, toinen haluaa lapsen tutustuvan kristinuskoon, kolmas ei ajattele mitään erityistä ja neljä pitää kirkon toimintaa luotettavana.
Mutta siis toimintaa organisoineena voin kertoa, että heitä on. Monessa paikassa jopa niin paljon, että on mietitty sitä, että kirkon jäsenille annetaan etuoikeus. Mutta monissa paikoissa ei ole annettu. Vaan lapset laitetaan jonoon tarvittaessa muin syin (esim. vanhimmat ensin jne).
Päiväkerho on kuitenkin osa kristillistä varhaiskasvatusta. Lapsesi omat erityispiirteet otetaan toki huomioon, mutta kerhon suunnitelmia ei uudisteta. Kerhossa aiheina on myös Raamatun kertomuksia, kristillisiä aiheita (esim. kaste). Muistan itse lapsena, että mietin kasteen kohdalla omaa tilannettani ei kastettuna. Mutta kauniisti osasivat ohjaajat silloinkin sanansa asettaa, kun ei se minulle mikään vaikeus ollut.
Mutta nyt olen siis kirkon töissä. Päiväkerhon kirkkoon kuulumattomana muistan laadukkaana ja hauskana yhteistoimintana.
tilanne kun lapsi täyttää kolme niin olis hyvä viedä kerhoon. mua ei rukoukset yms. haittaa joten taidan viedä seurakunnan kerhoon. mun lapsella on siihen yhtälainen oikeus kuin seurakuntaan kuuluvilla. ei ole mun lapsen vika jos häntä ei ole pakkoliitetty sinne pienenä viattomana vauvana. myös seurakunnan kanta on se että kirkkoon kuulumattomat ovat yhtä tervetulleita. eli meillä ainakin aloitetaan srk:n kerho vaikkei uskota, lapsi saattaa uskoa mut jokainen uskoo mihin haluaa.
mielestäni olisi ihan oikein, että seurakunnan kerhoon etusijalla olisivat kirkkoon kuuluvien lapset. Kerhomaksu on mitätön summa verrattuna kerhon todellisiin kuluihin, ja nämä kulut esim. työntekijän palkat maksetaan kirkollisverorahoin. Jos joku ei halua kuulua kirkkoon, on minulle ihan se ja sama, mutta ärsyttää maksaa sitten sellaisen lapsen kerhopaikasta!
Siltäkö kannalta, pääseekö lapsi ryhmään vai siltä, onko se hyväksyttävää vai..?
Kristillisyys näkyy kerhon alku- ja loppuhetkissä, lauluissa ja jonkin verran saduissa. Kerhossa käydään läpi lähinnä juhlapyhiin liittyvät Raamatun kertomukset, toki hyvin uskonnollinen ohjaaja kertoo enemmänkin. Itse juttelen paljon lasten kanssa erilaisuudesta, ystävyydestä, perhestä, kodista..
Oma 4vuotiaani on nyt kerhossa, kun itse olen äitiyslomalla ja aika paljon kerhon juttuja tulee kotiin, mm. tällä hetkellä poika rukoilee ruokarukouksen spontaanisti, kerhorukous kajahtaa milloin sattuu ja lauluja kuuluu.
Koska tämä on todennäköistä myös teillä, jos lapsi menee kerhoon, niin miten siihen suhtautuisit?
Millaisella arvopohjalla itse elät? Kunnioitatko kristillisesti uskovia vai pidätkö uskontoa huuhaana?
Miten vastaisit, kun lapsi kyselisi Jumalaan ja Jeesukseen liittyviä asioita? Tietääkö lapsi, ettei teidän perheessä uskota?
Lapsen on hankalaa olla ryhmässä, jos kotona kaikki kerhossa kerrottu kyseenalaistetaan tai sanotaan, ettei se ole totta. Kerho-ohjaajasta tulee lapselle kuitenkin usein nopeasti tärkeä auktoriteetti ja jos näkemykset menevät vanhempien kanssa siis ristiin on lapsen olo hyvin ristiriitainen.
Jos koet, että pystyt vastaamaan lapsen kysymyksiin kerhon ideologiaa kunnioittaen, en näe syytä, miksi lapsi ei voisi osallistua. Tai vaikka vain "niinhän ne kerhossa on kertoneet". Mutta jos koet, että sinun olisi saatava lapsen mielestä ne ajatuset pois, niin en näe mitään järkeä laittaa lasta ryhmään.
Omassa srkssani kerhoon pääsee myös ei kirkkoon kuuluvat lapset.
kenenköhän veroilla se kerho kustannetaan?
En tarkoitakaan, että kerhon toimintaa pitäisi muuttaa vähemmän uskonnolliseksi, onhan se srk:n kerho. Ja minusta srk:lla olisi ihan oikeus asettaa kirkkoon kuuluvat etusijalle, tottakai.
Harmillista, ettei ole enempää muita kerhoja kirkkoon kuulumattomille, joihin lapsen voisi viedä muutamaksi tunniksi.
Kenties jatkamme harrastuslinjalla toistaiseksi. Mutta se 45min jossain harrastuksessa ei ole ihan sama asia, kuin lapsi muiden lasten joukossa muutaman tunnin ilman vanhempia.
Ei siellä onneksi mitään jeesusjuttuja ollut.
kenenköhän veroilla se kerho kustannetaan?
Siis srk:n kerhossa vaikkei kukaan perheestämme kuulu kirkkoon.
Asumme maaseudulla eikä täällä ole kuin tuo srk:n kerho. Mietin asiaa ennenkuin päätöstä tein ja olin yhteydessä kerhon vetäjään. En sanonut mitään siitä, ettemme kuulu kirkkoon mutta kyselin millaista kerhossa on jne.
Vetäjä on tosi mukava ja osoitti sen jo tuossa puhelussa. Hän kertoi kerhon toiminnasta ja sanoi, että "täällähän ei kauheasti toimintaa lapsille ole joten meillä käy myös evlut-seurakuntaan kuulumattomia lapsia kerhossa ja se on hieno asia". Kun vastaanotto oli tällainen, en pidempään miettinyt.
ja lapset myös. käymme ev.lut srk:n perhekerhossa, kun ei oman seurakunnan kerhoja paikkakunnalla...
lapset kyllä kuului kirkkoon ja mies mutta minä en
mun lapsella on siihen yhtälainen oikeus kuin seurakuntaan kuuluvilla.
Kirkon toiminta rahoitetaan kirkollisverolla (ja osain yhteisöverolla), mutta yhteisöverotus on perusteltu sillä yhteiskunnallisella palvelulla, jota kirkko tekee (mm. hautausmaat, kirkonkirjojen pito, arvorakennusten ylläpito yms).
Minusta on vapaamatkustusta, jos krkkoon kuulumaton käyttää sellaisia kirkon palveluja, joista on suoria kuluja. Joku kirkossa vieraana käyminen (jumalanpalvelus, häät tms) on ok, mutta muu ei.
t. ateisti, joka ei kuulu kirkkoon.
Kirkkoon kuuluvat kustantavat verovaroin lapsesi kerhon, kätevää sulle.
terveisin ei-uskonnolinen, mutta silti kirkkoon kuuluva ja kirkollisveron maksava, jotta lapseni saavat laadukasta kerhotoimintaa.
Kerhossa oli tilaa niin lapseni pääsi.