Saako jostain lasten rikkalapio/harja settiä
pitkävartista. On niin innokas siivousapulainen, jos sille löytäisi omat jostain niin ei tarttisi riidellä ;)
Kommentit (8)
eikä sokeainmyymälää ole paikkakunnallamme. Mistähän puisen harjan saisi?
roskia siihen lapioon saada :P Kunhan nyt touhuilee.
AP
Onko tuoretta tietoa, mistä löytyisi puinen harja ja rikkalapio, molemmat pitkävartisina?
Claes ohlssonilla oli, mutta ehkä liian isoja noin pienelle. hinta oli n 10 e
edellinen (8) korjaa, huomasin vasta että keskustelu oli alkuosaltaan vanha, siis viime viikolla Turun Claes Ohlssonilla oli pitkävartinen setti harja ja rikkalapio, mutta ne oli muovia.
Menisin etsimään puisia sellaisesta sokeiden liikeestä.
http://www.annansilmat-aitta.com/tuoteluettelo.php?tuoteryhma=2
tuolla on puinen vinovarsiharja 10 e
t. 8
Pitäis omalle siivosapurillekin tuollainen hakea...
Viledalla on oma setti jossa on pieni rikkaharja (lyhyt varsi), rikkalapio, "pitkävartinen" (noin puolimetrinen) porrasharja ja vielä huippusuloinen lattiamoppi varrella! Maksaa jotain kympin ja ainakin netanttilasta ja sokokselta saa. Meidän taapero rakastui settiinsä heti ja siivoaa innokkaasti.
Setti on samanlainen kuin aikuisten vastaava.
ja niitä ainakin ennen sai sokeain myymälästä.
Muoviset ovat aika heikkoja.
Kun lapsesi on noin kiinnostunut lakaisusta ja varmaan lakaisisi enemmänkin kuin roskaa riittää - ja aikahan kuluu mukavasti lakaisun parissa, voit antaa tehdä lakaisua lapsen halun mukaan.
Jos on joku avarampi lattia-ala, eteisessä tai keittiön keskellä jne. laita esim. maalarin teipillä muutaman kymmenen sentin läpimittainen neliö. Teippi rajaa sen alueen.
Tämän rajatun alueen ympärille, tilasta johtuen ei ehkä kauas, laitat hieman "roskaa", sen verran kuin neliön sisään mahtuu. "roskat" voivat olla esim. hyvin harjalla lakaistavaa, -pieniä paperinpalasia rypistettynä tms. Äiti keksii lisää vaihtoehtoja.
Näytä itse ensin mitä tehdään; alat rauhallisesti lakaista "roskia" lakaisuvedoin pikku harjalla kohti teipattua neliötä, johon kertyy lakaistut roskat. Tätä voi lapsi tehdä uudelleen ja uudelleen koska on innostunut lakaisusta, "roskat" levitetään uudellen neliöstä lakaistavaksi ja lakaistaan.
"Roskia" varten voi olla oma pieni astia johon ne kerätään odottamaan seuraavaa lakaisukertaa, kun lapsen tekee mieli lakaista eikä oikeita roskia ehkä olekaan. Laittakaa harja, mahdollisesti ostettu "kihveli" ja astia jossa "roskat" ovat johonkin seinän viereen nätisti saataviksi helposti, ei lelulaatikkoon muiden tavaroiden sekaan, vaan omalla paikallaan josta löytyy helposti.