Etelänmatka allergisen lapsen kanssa.
Eli vinkkejä ja kokemuksia matkailusta allergisen lapsen kanssa. Meillä vältettävien listalla kotimaiset viljat, maito, muna, tomaatti, mansikka, omena, päärynä. onko ihan mahdoton ajatus selvitä lomakohteissa näiden allergioiden kanssa?
Kommentit (12)
Suomesta otin riisikakkuja, sopivaa leipää ja keksejä mukaan.
Lapsi söi ravintoloissa grillattua kanaa tai possua ja ranskalaisia perunoita.
Kysyn kuitenkin vielä, että mites aamupalan kanssa olette tehneet. Erityisesti jos aamupala kuuluu hintaan. Meillä kun syödään joko riisi- tai tattaripuuroa aamuisin niin pitäiskö ottaa omat hiutaleet matkaan kun ei varmaan puuroja ole muutenkaan kauheen helposti saatavilla.
Kysyn kuitenkin vielä, että mites aamupalan kanssa olette tehneet. Erityisesti jos aamupala kuuluu hintaan. Meillä kun syödään joko riisi- tai tattaripuuroa aamuisin niin pitäiskö ottaa omat hiutaleet matkaan kun ei varmaan puuroja ole muutenkaan kauheen helposti saatavilla.
Olimme suunnilleen yhtä allergisen pienen kanssa matkalla ja meillä oli huoneisto jossa keittiö. Teimme paljon ruokia itse, mikä tietysti ei ollut kovin rentouttavaa mutta turvallisinta.
Huono äiti olet, kun raahaat noin pienen pois kotimaasta.
Vilja- ja tomaattiallergisen kanssa on vaikeampaa Italiassa kuin Kreikassa. Yllättäen.
onko lapsi matkustettaessa n 3kk ikäinen? Eikös se syä vielä äidinmaitoa tai "korviketta"? Äiti varmaan voi katsoa mitä suuhunsa laittaa imetysdieetillä.
Me oltiin legolandissa muutama vuosi sitten ja siellä oli tosi vaikee löytää maitomunakala-allergiselle mitään sopivaa, muuta kuin ranskalaiset ja pihvin ilman kastikkeita. Mutta eläähän niilläkin kun on lyhyestä ajasta kyse.
kohdemaan ja muutaman muunkin maan kielillä ennen reissua niin pystyt lukemaan tuoteselosteita ja kysymään tarvittaessa.
Meillä suunnilleen samat allergiat ja reissattu on! Omia eväitä tosin on kannettu mukana esim purkkiruokia (joissa kantamista riittää), mut maailmalla tarjontaa ei ole yhtä hyvin kuin suomessa. Ja Suomen valikoimistakaan kun ei meille montaa sopivaa löytynyt.. Ranskalaisia ja kanaa tulee lapselle ravintolassa syötettyä ja hotellin aamiaisilla riisimuroja ja hedelmiä (omia hedelmä/marjasoseita myös) sekä omia riisikakkuja ja näkkileipiä. Tosin ranskalaisten yms kanssa pitää olla varovainen, jos lapsi saa vakavia esim. hengitystieoireita, koska samassa rasvakeittimessä usein valmistetaan myös vehnällä kuorrutettuja herkkuja.
Tuo omien ruokien valmistus olisi tietysti varmin ratkaisu ja onneksi meillä mikään ruoka-aine ei ole aiheuttanut ns. vaarallisia oireita lähinnä iho-ja vatsaoireita.
Ja lapsi siis tämä allerginen lapsi on melkein 3v ensi kesänä, jolloin ehkä lähdettäisiin matkalle. Ei olla matkusteltu muualla kuin kotimaassaviimeisten 6v aikana eli siitä kun eka lapsi syntyi ja tosiaan tekisi ihan hirveesti mieli lähteä matkalle. helpointahan olisi tietysti lahteä miehen kanssa kaksin, mutta haluisin kuitenkin lapset mukaan, kun en kuitenkaan osaisi nauttia matkasta jos lapset olisivat viikon jossain hoidossa.
Lapsi olisi ens muutaman kk vajaa 3