Iho-ongelma :(((( helppiä!
Siis itselläni ollut koko ikäni akne iho ja välillä tämä voi paremmin ja välillä huonommin.
Nykyään huomannut sen ettei finnejä niinkään tule vaan läheltä peiliä huomaan, että on noita ihonalaisia valkoisia "matoja" (vai miten sen voisi sanoa) posket täynnä!!
Miten ihmeessä minä ne pois saan??
Olen tähän mennessä aina vähän väliä ihoani puristellut mikä tietysti ei ole suotavaa, mutta vaikka joka päivä käytän dermosilin tuotteita.. on finneille erikseen ja kasvovettä ja rasvaa japesunestettä ja apteekin pesunestettä ja clearasilin kasvovettä ja kaikkea niin ei nuo ihonalaiset valkoiset pallurat lähde mihinkään kuin puristamalla.. alan olla ihan loppuun palanut tämän asian kanssa että onko siihen mitään konstia jolla saan ihoni sileäksi? :(
Kommentit (7)
nuorempana kävinkin kosmetologilla, mutta en ole uskaltautunut sen jälkeen.. en ole varma mikä ärsytti ihoni niin pahoin, mutta jokin tuote varmasti oli kyseessä.
Hän siis käytti jotain höyrystintä ja puristeli naamani ja sain myös jotain rauhoittavaa rasvaa ja mitä lie muita tököttejä päälle ja parin päivän päästä ihoni kukki jopa leuasta ja otsasta :(
Olin tuolloin tosin 15 vuotias, että en tiedä tulisiko nyttemmin vai eikö tämä kosmetologi osannut laittaa oikeaa tuotetta atooppiseen ihoon..
ap
En usko että on sitäkään, kun ruusufinnit on punaisia ja märkiviä.. Omalla kohdallani nämä ovat ihon sisällä valkoisia "matoja" niinkun tukkoon menneet ihohuokoset jotka ei vaan millään parane vaan puristamalla tulevat uudestaan ja uudestaan :/
ap
kokeilla hjeronymus/hieronomys tms. puhdistusta, siinä on aine joka nostaa talin ihon pinnalle, ei puristelua. toki kannattaa mainita edellisestä kokemuksesta kosmetologille.
pitääpä ensikerralla tätä kysäistä kosmetologilta :)
ap
sillä saat aknen oikeasti pois. Ainoa on vaan se, että jos suunnittelet raskautta, niin silloin em. lääkitys ei käy.
Minulla on kasvot kuin teinillä. Sen tekee munasarjojen monirakkulatauti - yleinen, mutta tunnistamaton iho-ongelmien syy. Mitkään aineet ei auta, ainoastaan hormonihoidosta olisi hyötyä. Toistaiseksi tulen kuitenkin toimeen liian testosteronin kanssa enkä halua hormonihoitoja. Ehkä sitten, jos lisää lapsia ei ala kuulua...
Jos kiinnostaa, muita oireita ovat lapsettomuus, ylipaino, runsas karvankasvu esim. alapäässä ja kuukautishäiriöt ja mitäs niitä kaikkea onkaan. Kaikki oireet ei välttämättä esiinny yhdessä, minä esim. olen hädin tuskin normaalipainoinen. Juuri normaalipainoisuus hidastaa oireyhtymän tunnistamista, koska ylipainoa pidetään merkittävänä oireena. Plaa plaa plaa, mutta tuotakin kannattaa siis ajatella aknen syytä miettiessä.