Minkä värisiä luomivärejä käytätte te vihreäsilmäiset?
Onko silmäsi tumman- vai vaaleanvihreät?
Paras luomiväri :)
Vinkkejä kaipaa oliivinvihreäsilmäinen, joka ei oikein tiedä mikä luomiväri sopisi (ja siksi ei ole luomivärejä käyttänyt)
Kommentit (15)
Mulla tummanvihreät silmät, joissa ruskeita viiruja keskellä ja joitakin ruskeita pilkkuja.
ja kaveri on kosmetologi ja kertoi että kylmät ja viileät värit korostaa vihreitä silmiä.
Mä käytän lilaa, violettia, turkoosia
Jos baariin lähden, sitten meikkaan utuiset silmät tosi tummaksi,hopealla koko luomi ja mustalla varjostus.
oliivinvihreät myös.
Käytän kaikenlaista juurikaan välittämättä, koska ei se lopputulos nyt niin kamalan radikaalin paha voi olla, jos luomiväri on hyvä eikä mikään kirkkaanoranssi :)
Käytän harmaita, luumuun vivahtavia sinisiä ja ruskeita.
Kosmetiikkaliikkeessä minulle suositeltiin sinertäviä sävyjä, josta olin hyvin yllättynyt!
Mulla "sammalenvihreät" silmät. En osaa käyttää yhtään tummempia sävy, koska ne saa mut heti näyttämään sairaalta :D Valkoinen taas kirkastuttaa tätä synkkää naamaa kummasti :)
Olen vihreäsilmäinen mutta vähän löytyy ruskeaa pilkkua;)Välillä käytän myös lilaa, vaaleanpunaista ja harmaata mutta ruskea tuo vihreän värin parhaiten esiin, jos sitä haluaa korostaa.
Yleensä teen kaksivärisen meikin iltaisin jos jonnekin tulee lähdettyä..
Luomen sisäosaan siis vaaleaa, beigeä tai vaaleanpunaista ja silmän ulko-osaan lilaa, tummanruskeaa ja joskus harvoin mustaa, mutta siis kaikki käy ja itselläni on suuret silmät niin sopii hyvin tuolleen. Silmäni ovat tummemman vihreät
Eli mikä teidän mielestä on paras luomiväri, minkä valmistajan?
Kiitos vastauksista, täytyy lähteä meikkiostoksille :)
olen 50v, ja käyttänyt meikkejä 35v. Aikaisemmin vannoin Chanelin ja Diorin nimeen, mutta Bobbi Brown on ihan yli kaikkien, kaikin puolin.
Tykkaan erityisesti "metallic" -tyylisista, mieluummin kuin matta. Merkkeina MAC, Loreal' jne.
Tykkään käyttää Make Up Storen luomivärejä, ihania värejä ja tosi riittosia. Niissä on kunnolla väri pigmenttiä....
Olen kyllä totaalisesti hurahtanu luomiväreihin, oikeastaan kaikki muut värit menee paitsi sininen....Kesällä esim. pinkki on tosi kiva. Kantsii kokeilla.
ne on myös mun vaatetuksessa lähes jokapäiväisiä kun pidän niistä väreistä joten ehkä vähän vaatetukseenkin sopien käytän noita värejä luomissa
En viihdy muun värisissä luomiväreissä.
Mä olin Make up Storen meikkiopastuksessa ja aloin käyttää niitä meikkejä. On tosi hyviä. Ja siellä just neuvottiin, että violetti on hyvä, kun haluaa korostaa vihreiden silmien väriä, ja vihreä toisaalta, jos haluaa häivyttää sitä. Itse tykkään korostaa, joten käytän violettia.
Normaalissa päivämeikissä käytän tosin oikein vaaleaaa punertavaa luomiväriä. Juhliin teen rajaukset violetilla ja lisään violettia luomivakoon ulkonurkkaan, muulle luomelle tuota vaaleaa ja kulmaluun alle valkoista. Toimii!
Tykkään käyttää Make Up Storen luomivärejä, ihania värejä ja tosi riittosia. Niissä on kunnolla väri pigmenttiä.... Olen kyllä totaalisesti hurahtanu luomiväreihin, oikeastaan kaikki muut värit menee paitsi sininen....Kesällä esim. pinkki on tosi kiva. Kantsii kokeilla.
Käytän luumua, lilaa, nudea, valkoista, ruskean eri sävyjä, kultaa, harmaata ja iltameikissä mustaa...
Ja rajauksia myös. Arkena pehmeä häivytetty kajaali rajaus ja iltameikissä eyeliner.
En tykkää värillisistä itselläni. Toisilla näyttää upealta mutta itse en vaan pidä.
lilat, luumut, ruskeat, kulta, pronssi tuo silmiesi värin esiin. Usein vihreisiin silmiin sopii hyvin myös musta rajaus.