Miksi imetys tuntuu vievän kaikki voimat?
Imetän siis kohta 7kk ikäistä vauvaa ja olen varsinkin nykyään päivisin niin väsynyt etten jaksaisi mitään. En lähteä mihinkään, en laittautua yhtään enkä mitään muuta kuin hoitaa kodin ja lapset. Lapsi saa toki jo kiinteitäkin mutta yön roikkuu tississä vähän väliä enkä oikein raaski vieroittaa yöimetyksistä vielä ainakaan... vai pitäisikö? Nukkuu siis vieressäni yleensä koko yön. Kyseessä siis 3. lapsemme. Tyytyväinen ja iloinen vauva mutta kovasti tissin perään yöllä.
Kommentit (7)
Jos säilyttäisit päivämaidot ja vähentäisit yötarjoilua? Helpommin sanottu kuin tehty, tietysti.
mutta voiko se vaikuttaa? Ja imetys on minulle tärkeä asia enkä tokikaan halua lopettaa mutta haluaisin yöimetykset vähemmäksi. Olen pitkälti myös huvituttina öisin, vauva ei hyväksy oikeaa tuttia...
ap
Varmaan olisi lopputuloksena helpompaa, jos vieroittuisi yösyömisistä, mutta toisaalta se on sellainen ruljanssi, ettei onnistunut ainakaan minulta ja vauvalta vasta kuin vuoden ikäisenä. Itselläni tuntuivat kaikki voimat yhteen aikaan menevän siihen, että kärsin morkkista yöimetyksestä ja sitten yritin pitää jotain unikouluja (jotka mielestäni pitäisi kaikki tuomita hiton kuuseen), jotka jäivät kesken kun en jaksanut. Rivien välistä voi tosin lukea, ettei mieheni ollut tässä kovin avulias.
En siis osaa sinänsä antaa vastausta, mutta jos yrität vieroittaa yösyömisistä, niin toivottavasti saat siihen apua esim mieheltäsi.
Imetysaikana tarttee normaalia enempi nestettä, yölläkin hikoat enempi.
Sinuna lopettaisin raa`asti yöösyötöt kokonaan.
Eikä tilalle tartte edes tuttia.
Ton ikänen lapsi pärjää yön ilman maitoa.
Meillä mies on hoitanut lapsia vierotusviikon yöllä, n. 5 yötä mennyt.
Ette vaan anna rintaa. Älä nuku vauvan lähellä, haistaa maidon ja se on kiusaamista.
Mutta jaksamiseen vaikuttaa paljon se oma ravinto. Maitoakin sun tarttee juoda imetysaikana normaalia litra/päivä enempi, olet saattanut jo saada osteoporoosin.
Ja muistakin vitamiineista on imetysaikana suurempi kysyntä joista sinä jäät vajeelle.
2
Apua! En ole koskaan juonut maitoa. Mutta syön jonkunverran jogurtteja kylläkin ja ruoassa maitoa menee. Mutta en syö myöskään kalkkia vaikka varmaan pitäisi... ei kait mulle osteoporoosia ole tullut jo?
ap
Oli illuusio ja pakkomielle, että imetän 1-vuotiaaksi. Jälkeenpäin olen sitä mieltä, että olisi pitänyt lopettaa aiemmin.
Joka tapauksessa syö ja juo hyvin - varmista erityisesti, että saat tarpeeksi vitamiineja ja rautaa.
Syödä riittävän monipuolisesti ja riittävästi. Entä juoda?