Onko kellekään käynyt niin että ihan ok avioliitossa rakastunut 'vieraaseen'???
Meillä on varmaan ihan tavallista, pitkä suhde takana ja lapsia. Ei meillä nyt mitenkään erityisen huonosti ole mennyt, mutta toisaalta parisuhde kadoksissa. Olen tavannut ihanan miehen.... tuntuu olevan tosissaan.
Onko kukaan lähtenyt liitosta ja mennyt yhteen, avioon asti, uuden kanssa? Minkälaisia reaktioita ympäristöstä on tullut? Tuntuiko omassa mielessä "hullulta" lähteä tavisliitosta? Kokemuksia kuulisin mielelläni...
Kommentit (7)
ap:lla. Yhdessä 5 vuotta nykyisen "ok" kanssa.
Kyllä se ohi menee. Ja sitä paitsi, ei nyt aina voi vaihtaa - sitä saa olla vaihtamassa vielä monta kertaa. Eikä kannata vaihtaa, jos on jo ennestään hyvä mies. Menee vain ojasta allikkoon.
mutta se on mun nähdäkseni seurausta hormonimyrskyistä ja tietynlaisesta tylsistymisestä omassa parisuhteessa. Menee ohi jos siihen tunteeseen ei takerru. Olen kyllä sitä mieltä, että jotkut miehet paranee vaihtamalla, mutta ei tämä, joka mulla on. :)
Kyllä se ohi menee. Ja sitä paitsi, ei nyt aina voi vaihtaa - sitä saa olla vaihtamassa vielä monta kertaa. Eikä kannata vaihtaa, jos on jo ennestään hyvä mies. Menee vain ojasta allikkoon.
mutta jos olet varma asiasta ja toinen tuntuu joltain todella upealta, niin - meillä on vain yksi elämä!
Muista, että alkuhuuma voi sokaista. Mutta en ainakaan voisi olla "ok" miehen kanssa, haluan enemmän!
sillä eihän sitä koskaan tiedä kuinka monta kertaa miestä tosiaan joutuu vaihtamaan ;) vaikka se eron aiheuttanut tuntuisi lopulliselta suurelta rakkaudelta juuri silloin.
Toisaalta en pelkää yksin oloakaan, vaikka miestä ei jossain vaiheessa olisi. Nykyinen parisuhde tai sen puute näivettää minut + kumppanin puute vaikka mies onkin.... en saa siitä mitään. -ap-
ja osaat taas arvostaa omaa miestäsi.
Meillä oli todella vaikeaa kotona ja olin eri aikaan kahden eri miehen kanssa suhteessa ja aika nopeasti huomasin vieraiden miesten huonot puolet ja totesin, että omani on kuitenkin aika hyvä.
Sen jälkeen en ole haikaillut muita.
Eli en aivan äkkiä lähtisi pelkän tylsyyden takia pitkästä suhteesta rikkomaan lasten perhettä.
mutta se on mun nähdäkseni seurausta hormonimyrskyistä ja tietynlaisesta tylsistymisestä omassa parisuhteessa. Menee ohi jos siihen tunteeseen ei takerru.
Olen kyllä sitä mieltä, että jotkut miehet paranee vaihtamalla, mutta ei tämä, joka mulla on. :)