Espoon Ikeasta bussilla Kamppiin? Onnistuuko maalainen
löytämään isojen teiden risteyksestä(?) oikean pysäkin ja vielä oikeaan suuntaan. Kauan sillä bussilla kestää käytännössä keskustaan...?
Kommentit (5)
Aika riippuu tietysti reitistä mutta arvelisin että puolisen tuntia siihen menee. Ikeasta menee ilmaisia busseja kamppiin, käyhän Ikean sivuilla katsomassa. Reittioppaasta saat helpoimmin selville aikataulun ja reitin, en muista on .fi vai .com mutta googlaa reittiopas, pitäisi löytyä.
ei sieltä mene kuin se yksi bussi ihan vierestä. Kestää ainakin sen tunnin yhteen suuntaan. Kyllä siinä bussissa lukee päätepysäkki (Kamppi, Helsinki).
ikean oma bussi. Mene sillä, se ei mene kovinkaan kauaa, ajaa käsittääkseni motaria pitkin eikä pysähdy matkalla. Leppävaarasta menee tällainen linja myös.
myös. Katso aikataulu ikean sivuilta
Kampistahan se lähtee tietyltä laiturilta, ja Ikeakin on aika iso rakennus (näkyy tielle). Sitä paitsi kuskille voi sanoa, että kailottaa Ikean kohdalla jotta maalaiset ulos.
Takaisin päin tullaan sitten samasta kohtaa mihin jäätiin, ainoastaan toiselta puolelta tietä.