Uuden 1 1/2-kerroksisen talon maalaus?
Ensi kesänä olisi maalausurakka edessä. Neuvoja kaivattaisiin maalin valintaan...
- mikä siis on hyvä ulkomaali puupinnalle?
- Maalataanko yhteen vai kahteen kertaan?
- Milloin paras aika maalata?
- Paljonko maali tulee maksamaan 1 1/2-kerroksiseen taloon (120m2)?
- Oletteko käyttäneet vuokratellinkejä (hinta?)vai ihan tikkailla?
Talo valmistunut 2008 kesällä ja laudoitus oli valmiiksi pohjamaalattu. Pitääkö puhdistaa tms. ennen maalausta?
Kiitos!
Kommentit (4)
Yksi hyvin ja riittävän paksusti vedetty riittää, ainakin meillä. ko. maali ollut 7v. ja on kuin uusi. Talo oli myös pohjamaalattu talotehtaan toimesta (nehän käyttää maalia, jonka päälle voi vetää öljy/ vesiohenteisen maalin). Sitten on Paraisten maalifirma Geveko, jonka maaleja myy ainakin Värisilmä. kuulemma yhtähyviä kuin tecnoksen, mutta edullisempia,
Maalia menee mikä menee, itse selvisimme n. 500 eurolla 150m2 talon maalauksesta.
jos talkoilla teette, niin telineiden vuokra kannattaa, ei maksa hirveitä pv kohden. Kysy ramirentiltä, vatupassista tai joku muu vuokrafirma. Myös rakentaja.fi sivustolla joku vuokraa ja varmaan kelt.pörssissäkin.
Kuitenkin tikkaitakin joutuu käyttämään, mutta NE EIVÄT OLE TYÖTYRVALLISET.
itse en edes puhdistaisi, kun noin tuore talo, korkeintaan vesisuihkulla pölyt pois. Kevät / alkukesä on kuivaa aikaa, jolloin saumoihin pääsee parhaiten maalaamaan, eikä tule raitoja.
Kannattaa vetää gevekolla jos haluaa maalata vuoden päästä uudestaan :)
No ensinnäkin teillä on jo kiire maalata eli pelkkä pohjamaali ei kovin hyvin taloa suojaa.
Kyllä varmasti kannattaa ihan harjalla vetää seiniä puhtaaksi, ettei jää pölyt väliin.