Nyt masentaa...
...jalkani leikattiin melkein kolme kuukautta sitten. Paraneminen alkoi hyvin, kaksi kuukautta köpyttelin kokonaan keppien varassa. Nyt jalan pitäisi olla kunnossa, mutta pienenkin rasituksen jälkeen kipu on pahempi kuin leikkauksen jälkeen. Sairaslomaa jatkettiin taas kuukausi :(.
Liikkuminen on tosi vähäistä, joten paino nousee ihan väkisin, vaikka yritän kuinka rajoittaa syömistä. KÄyn päivittäin uimassa ja jumppaamassa veden varassa, mutta jalka kestää vain noin 500-800 metrin uimisen, joten kovasti ei tuotakaan liikuntaa tule. Kävelyllä käyn 3-4 kertaa päivässä, mutta vain noin korttelin verran kerrallaan.
Nyt alkaa tämä istuminen ja lihominen todella kypsyttää, mutta minkäs teet? Onko kenelläkään hyvää vinkkiä kunnon ylläpitämiseen (ja lihomisen estämiseen) tässä tilanteessa???
Kommentit (3)
Salilla vatsoja, käsiä tai kotona painoilla?
Voin kertoa, että alkuun se liikkuminen on tosi tuskallista, mutta vähitellen sitten pääset liikkeelle.
Sokeri pois ruokavaliosta toistaiseksi?