Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

1v1kk lapsella 39-40 kuumetta jo neljättä päivää.

Vierailija
25.12.2009 |

VOIKO johtua hampaista??? Onko kellään kokemusta siitä, että hampaiden tulo tekee noin tiukkaa?



Olen saanut kurkattua lapsen suuhun ja siellä on tulossa kolme poskihammasta samaan aikaan. Mitään muita oireita ei ole kuumeen lisäksi, joten en usko mitään kovin vakavaa olevan.



Mutta mietityttää koska kahdella isommalla ei ole ollut vastaavaa tuskaa hampaiden kanssa, hampaat ovat vaan ilmestyneet suuhun.



Lapsi reakoi kuumelääkkeeseen ja on kohtuullisen virkeä. Syönyt ei ole kahteen vuorokauteen juuri mitään mutta maito maistuu.

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
25.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

on kaksi päivää ollut yli 39 asteen kuume, pitää lähteä lääkärille. et voi tietää, mistä kuume johtuu. Voi olla korvatulehdus tms. ne pitää tarkastaa. Virusinfrektiossa kuume yleensä taittuu kolmen päivän kuluttua.

Vierailija
2/9 |
25.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

muutaman päivän kun on hampaita tullut. Varsinkin nuo poskihampaat voi sattua ja kuumettakin voi ihan hyvin olla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
25.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin kuume pitäisi kadota n. 3 vuorokauden kuluttua, max 4-5 vrk:n ja sitten se ihottuma...

Vierailija
4/9 |
25.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta kun tuntuu vaan kestävän. Jätin soittopyynnön jo aamulla. Alustavasti hoitaja ei ollut kovasti huolissaan, mutta lääkärin kanssa tosiaan haluaisin jutella ennenkuin lähden kuumeisen lapsen kanssa tuonne pakkaseen.



ap

Vierailija
5/9 |
25.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noin pieni lapsi pitää AINA viedä lääkäriin, jos on kova kuume, eikä selkeitä flunssa- tai vatsatautioireita. Kyseessä voi olla virtsatieinfektio, aivokalvontulehdus jne, jotka vaativat nopeasti iv-antibiootin sairaalahoidossa.

Vierailija
6/9 |
25.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
25.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuossa tunti sitten ja juteltiin. Lapsen kuume on tässä nyt laskenut, tällä hetkellä ei ole kuumetta lainkaan.



Lääkäri oli sitä mieltä, että jos ei oksenna eikä tule muuta muutosta yleisvointiin ja jos lapsi juo ja jaksaa touhuta niin ei tarvitse lähteä lääkäriin vielä. Jos kuumetta kuitenkin on vielä huomisiltana (täyttyy 5vrk) tai jos vointi yhtään huononee, lääkäriin mars.



Nyt seuraillaan tytön vointia.



ap

Vierailija
8/9 |
25.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ymmärrä tälläsiä jokka soittaa lääkäriin.

Miksi sitä lasta ei voi samantien tarkistaa?



Mutta siinähän taas lapsi kuolee. Luonnonlaki: luonto tappaa tyhmien jälkeläiset.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
25.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

muutama vuosi sitten 1. vuotiaalla kova 40-asteen kuume jatkunut samalla lailla neljä päivää ilman muita oireita. Lääkkeillä kuume saatiin aluksi alas ja itse ollut vielä niin kovin huolissani, kun sairastan aina melko kovalla kuumeella ja kuvittelin kuumeen helpottavan millä hetkellä hyvänsä. Vaimo oli kuitenkin jääräpäisesti lääkärireissun kannalla ja hyvä niin, kun verikokeen mukaan pojan serppi oli yli 200 ja diaknoosi keukokuume. Että siitä suoraan sairaalan puolelle sisään ja tippaletkussa kaksi päivää.



Olen lähes varma, että vaimoni pelasti poikamme ja ilman hänen päättäväisyyttään illalla olisi yksi kynttilä enemmän sytytettävänä.



Mikäli lapsesi kuume laski alas ilman lääkettä, niin lääkärireissua tuskin tarvitaan, mutta muuten kannattaa käydä verikokeessa, jotta keukokuumee mahdollisuus voidaan poissulkea. Ja muistathan, että sika-flunssa aiheuttaa helposti pahan hengitystieinfektion, siihen liittyy korkea kuume (4pv) ja tuon taudin sairastettuani en yhtään epäile, etteikö siitä voisi saada pahan jälkitaudin, joka on siten pakko hoitaa antibiooteilla.



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kolme yksi