Ostaakohan joku oikeesti lapselleen tällaisen tai jonkun vastaavan?
https://bigsmallcompany.markkina-avain.fi/ostoksille/kaikki_sophie_the_…
Linkissä siis kallis puuhamatto tms. vauvalle. Meillä ei ainakaan lapset ole puuhamatoilla viihtyneet sen jälkeen, kun ovat itae oppineet liikkumaan.
Kyllä on aikamoiset turhuuden markkinat.
Kommentit (11)
taisin maksaa siitä kympin kaverille. Ei todellakaan yhtään ääntä tai valoa, olisin tullut hulluksi jos tuollaista olisi pitänyt jo vauva-aikana kuunnella!! Se oli vauvalla erittäin mieluisa paikka, ja idea ei todellakaan ollut se että häntä makuutettiin siinä kaiket päivät :)
Annoin sen kaverille eteenpäin ja sielläkin oli käytössä. Toivottavasti tuota elektronista vempelettä ei mene kukaan ostamaan.
on mielestäni ruma, muuten voisin tuon hintaisen jopa ostaakkin
Hollannissa tuo härveli maksaa 110 €.
Meillä en edes esikoiselle ymmärtänyt leikkimattoa ostaa, ja tuollasta en ois ostanu ikimaailmassa. Kakkoselle ostin leikkimaton, koska on muutettu ja täällä on pirullisen kylmät lattiat. Paljon on leikitty, mutta muutamalla kympilläkin jo sen sai, ei tarvinnut laittaa kolmatta sataa siihen. Just eilen mietin, että taidan keksiä pojalle jotain muuta pötkötettävää ja pestä leikkimaton pois ja antaa siskolle.
meillä ei ole puuhamattoa vaan mobile, joka on viltin päällä lattialla. ollut tähän asti tytön lemppari, viihtyy hyvin siinä. kuten sanoit, kun liikkeelle lähtevät niin varmasti ei enää kiinnosta niin paljoa. mutta kivahan tuollainen puuhamattokin olisi.
Meillä joku jumppalelu/puuhamatto on ollut kaikilla kolmella oikein mieluinen ja paljon leikitty ensilelu. Eihän se kauaa kestä, kun tenava kiinnostuu muustakin, mutta sen aikaa mitä nyt ei osaa pahemmin muualle kuin oman nenän eteen tuijotella...
Mutta TUO "leikkikeskus" :O
Onko siihen jotain timantteja upotettu?
Kuka piru varsinkaan tommosesta aika tylsän näköisestä härpättimestä tollasia summia maksaa??
Kun se vauva oikeesti tarvitsee ihan elävän ihmisen virikkeitä antamaan. Ja syliä pehmotyynyjen sijaan.
Ja sitten viimeistään eskarilaisella on oltava DS ja oma kännykkä. Ettei tarvitse vaan viettää aikaa omien vanhempien kanssa. Puhelimitse hoituu helposti päivittäiset kuulumisten vaihdotkin. Näin kärjistäen siis.
En tajuu!
nytten kun lapsi on 4 vuotias, on VIELÄKIN ehdottomasti käytössä joka päivä
MEilläkin 4-vuotias on kiinnostunut vauvat puuhamatosta mutta vain sen takia, että vauvakin on siinä. Yksin ei huomaa koko maton olemassaoloa. MEillä 4-vuotias rakentaa legoilla, leikkii junaradalla ja pikkuautoillaan tai virittää mitä mielikuvituksellisimpia leikkejä kodin tavaroista.
Onko 4-vuotiaasi ihan tavis vai kenties erityislapsi? Vai onko tuossa viihdekeskuksessa joitain ihan oikeasti isommille suunnattuja juttuja. Minusta kun se näyttää ihan huuhaa-jutulta.
mut ensinnäkin tosi ruma, äklön näköinen
Kukaan, jolla on jo lapsia, ei tuollaista osta. Virikkeitä kun löytyy kotoa ihan ilmaiseksikin - varsinkin, jos vauvalla on vanhempia sisaruksia.
Ihan hullu vehje. Ja rumakin vielä. Ja puhumattakaan siitä, että se kilisee ja kolisee. Hulluksi tulisin semmosesta "lisävirikkeestä" omassa kodissa.