Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Itkettää ja vituttaa

Vierailija
15.12.2009 |


Ostettiin hometalo. Käytiin oikeutta ja saatiin mitätön korvaus vikoihin nähden; tällä rahalla ei saa juuri mitään kuntoon. Lisää lainaa ei yksinkertaisesti ole ottaa mittavia remontteja varten, sillä jouduin työttömäksi monivuotisesta vakipaikasta melko pian lainanoton jälkeen.



Tällä hetkelläkin olen vain hyvin epäsäännöllisissä pätkätöissä joten rahaa ei yksinkertaisesti ole, hyvä kun tästä pankkilainasta suoriudumme. Talo siis mätänee alle. Mutta pahin on tämä: lasten terveys on alkanut pettää homeongelman vuoksi (kuten myös aikuisten). Olemme olleet jo kolme talvea jatkuvassa antibioottikierteessä tulehdusten pesiytyessä milloin mihinkin. Nuha on muuttunut krooniseksi ja lasten koulusta tulee palautetta, kun poissaoloja on jatkuvasti näiden sairastellessa koko ajan. Mitä tehdä? Mihin ryhtyä? Sydän särkyy kun nytkin kuulen lasten huoneista rahisevaa hengitystä - siellä sairastetaan taas...



Vuokralle ei voi mennä, ei ole rahaa, korjaamiseen ei ole rahaa, kukaan ei osta tällaista homepesää. Onko kenelläkään yhtään ainutta ideaa, mitä voisimme tässä tilanteessa tehdä ja mistä saada apua?

Kommentit (19)

Vierailija
1/19 |
15.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

http://ohjelmat.yle.fi/homeloukku/faktaa_videoita/miten_korjataan



Syvä myötätuntoni teille. Kyllä te jotenkin selviätte, mutta rankkaa, hirveän rankkaa varmasti on. Koettakaa kaiken keskellä pitää perhe kasassa, hakekaa ajoissa esim. henkisen puolen apua jos alkaa tuntua ettei päät kestä tuota painetta.

Vierailija
2/19 |
15.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Apua ARA:sta?



Asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskus (ARA) myöntää vuosittain avustuksia pahoista home- ja kosteusvaurioista kärsivien talojen korjaamiseen. Maksimissaan avustus on 70% korjauksen kokonaiskustannuksista. Tämän terveyshaitta-avustuksen myöntämiseen on monia ehtoja, joista tärkeimmät ovat (v. 2007 ehdot):



• kunnan terveystarkastaja on todennut terveyshaitan

• vaurion syy on selvillä ja on tehty korjaussuunnitelma

• avustus voidaan myöntää vain ”luonnolliselle henkilölle”

• kohteen tulee olla ympärivuotisessa asuinkäytössä

• hakijaruokakunta on joutunut suuriin taloudellisiin vaikeuksiin terveyshaitan vuoksi ja ilman omaa syytään

• korjauskustannukset ovat vähintään 7000 euroa

• korjaustoimenpiteitä ei ole aloitettu ennen kuin avustuspäätös on annettu tai toimenpiteiden tarkoituksenmukaisuus hyväksytty.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/19 |
15.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ootko tosissasi? Ihan hirveää jos olet!!!!

En osaa sanoa mitä voisitte tehdä, kauhea tilanne. Meillä löytyi myös hometta talosta mutta se saatiin korvautettua täysmääräisenä myyjällä joten saimme hyvän korvauksen jolla korjautimme talon.



En voi edes kuvitella tuota tuskaa koska meidänkin tilanne ahdisti niin, että en meinannut saada nukuttua!



Teidän on nyt ajateltava lapsia ja muutettava pois sieltä!!! Ehdottomasti. Jokin ratkaisu on löydyttävä, koska tuosta sairastelusta voi jäädä vaikka kroonista vikaa lapsille. Meillekin annettiin lasten kanssa lähtöpassit vaikka emme edes oireilleet. Hometta oli meillä siis erittäin vähän, pääasiassa löytyi vaan kosteutta. Silti meidät kehotettiin evakkoon ja asuinkin korjausten ajan kahden lapsen kanssa anoppilassa, mieheni asui talossa ja teki remppamiesten avulla korjaukset. Ehkä asiaan vaikutti se, että olin raskaana, saimme ehkä häätökehotuksen siksi tavallista herkemmin.



Voi apua, tsemppiä nyt! Olen hengessä mukana, toivottavasti jokin ratkaisu löytyy. Tuossa ette voi asua!!!

Vierailija
4/19 |
15.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

sinä joka laitoit tuosta ARAsta, alan heti ottaa selvää asiasta. Olen miettinyt sitäkin että onko minun muutettava lasten kanssa pois tästä ja laitettava avioerohakemus siksi vireille, että saisin asumistukea vuokra-asuntoon...ei haluttaisi perheen rikkomisen kanssa näin "leikkiä" mutta tuo lasten terveys huolestuttaa todella...

Vierailija
5/19 |
15.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

valitettavasti. :'(

Vierailija
6/19 |
15.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko kivitalo vai puutalo? Miten rakennettu? Missä sitä hometta on?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/19 |
15.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihmeessä ja jos täytyy tehdä "paperiero" niin sitten se on tehtävä, et siinä tee suurtakaan syntiä. (Toisin kuin myyjät, jotka ovat myyneet teille asuinkelvottoman talon, ja hyvin suurella todennäköisyydellä tehneet sen vielä tahallisesti.) Lapset ja heidän terveytensä on tärkeintä!



Valtavasti voimia teille kaikille! Itsekin kamppailemme saman ongelman kanssa.



Vierailija
8/19 |
15.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

teidän puolesta. Voi, kun voisi jotenkin auttaa. Tuo "avioero" ja vuokra-asuntoon muuttaminen kuulostaa ihan hyvältä idealta, kannataa heti huomenna mennä hakemaan teille uutta asuntoa, etteivät lapset saa vaan mitään vakavampia sairauksia. Voimia teille!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/19 |
15.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei teidän tartte eropapereita viedä, sanotte että harkitsette. Lastenvalvojalle varaat ajan ja sanot ettei oo kiire, tarvitset vain rahoista paperin ja senkin yhteiskuntaa varten.t.aviossa oleva yh ps.ja ennenkuin kivitätte, miettikää myös sellaista, että on olemassa syitä lapsen vuoksi olla laittamatta niitä eropapereita sisään.

Vierailija
10/19 |
15.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

onko sieltä täällä kukaan mitään saanut? Ja kyllä, myös vuokralle yritän hakea jos emme muuta nyt keksi. Tämä on puutalo 80-luvun lopulta. Hometta oli piiloteltu uusimalla ja maalaamalla pintoja, myyjät tiesivät aivan hyvin mitä myivät. oikeudessa asiasta ei kuitenkaan saatu "riittävää näyttöä" ja mitätön korvaus tuli.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/19 |
15.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

haluaisin vielä kysyä, että onko se nimenomaan avustus eikä laina? En löytänyt vielä sitä sivua, josta olet ko. tiedot kopioinut.

Vierailija
12/19 |
15.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tästä linkistä mitään hyötyä, jos et tänne vielä löytänyt

http://www.ara.fi/



En ole 2.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/19 |
15.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitäs jos muuttaisitte itse pois ja laittaisitte homeasunnon vuokralle?



Varmaan Suomessa ihan kauhea ajatus, mutta täällä ulkomailla ihan normaalia.

Vierailija
14/19 |
15.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Antoiko terveystarkastaja ne lähtöpassit? Meillä oli sädesientä yli raja-arvon, eikä mitään lähtöpasseja terveystarkastaja suositellut, ehdotti vain kuntokartoittajaa arvioimaan, muttei viitsitty kun se oli vain vuokra-asunto ja nyt paikalliset ovat laittaneet sinne nuorisotilat;)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/19 |
15.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei mikään hälyyttävä raja-arvo ylittynyt, sen verran muistan. Lievää sienikasvustoa oli saunan ulkoseinän sisärakenteissa ja vesikatossa. Katto oli vuotanut vuosia ja myyjä oli peittänyt asian vaan korjaamalla erään kohdan katosta. Vuotanut vesi kuitenkin oli jäänyt muhimaan rakenteisiin koska sille ei ollut tehty mitään. Lopulta asia huomattiin kun alkoi tulla sisäkatosta rumaa jälkeä ja hajua :o(.



Mieheni tietää nuo löydökset paremmin, minä en tarkkaan muista. Mutta meillä meni jokatapauksessa koko katto uusiksi rakenteita myöten (siis villat vaihtoon ja siitä ylöspäin kaikki + uusi kate) sekä sauna ihan pohjatöitä myöten. Sikäli ei haitannut koska saunaremppa oli edessä jokatapauksessa mutta kattorempan laajuus kyllä v*tutti. Myyjä oli onneksi fiksu ja myönsi virheensä ja maksoi, oikeuteen ei tarvinnut mennä. Kuluttaja-asiamiestä konsultoitiin ja molemmilla oli lakimies neuvotteluapuna.



Lähtöä suositteli kuntokartoittaja, joka tarkasti tilanteen sekä hänen konsultoimansa homeasiantuntija. Terveystarkastaja meillä ei käynyt.

Vierailija
16/19 |
16.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

se on prioriteetti numero yksi. Kunnalta vuokra-asunto.



Olette jo vaarantaneet liian kauan lastenne terveyttä ja myös omaanne.



Oireet helpottuu kun pääsette sieltä pois, hometalossa asuneensa sanon tämän koska tiedän mistä puhun.



Tyttäreni sairastui hometalossa astmaan ja homeallergiaan, meillä oli epäily siitä että asunto ei ole kunnossa. Vuokranantaja tässä tapauksessa kaupungin vuokrataloyhtiö pitkitti tutkimuksia ja kaikkea paskaa......



lopulta vaatimuksiimme suostuttiin ja asunto tutkittiin ja muutettiin pois terveeseen taloon ja koko perheen sairastelukierre loppui



raskasta aikaa oli toki astma jäi mutta oireet lievittyivät sekä iho parani pikkuhiljaa mutta jos käy joissain hometaloissa alkaa ihoon tulla tunnin sisällä punaisia laikkuja, silmiä kirvelee jne



minäkin oireilen homerakennuksissa, ääni menee matalaksi ja kurkkuun tulee tuntemuksia, joudun ottamaan avaavaa, minäkin sairastuin tuossa kodissa asuessa astmaan - meni ammatti siinä samassa



ainut onni meillä se että vuokra-asunto ja ei niin suuria taloudellisia tappioita - pahempana pidän terveyden heikentymistä ja osittaista menetystä



miten voitte katsoa lapsianne silmiin kun tiedätte asuvanne hometalossa - jokainen järkevä muuttaa homeloukusta pois

Vierailija
17/19 |
16.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitäs jos muuttaisitte itse pois ja laittaisitte homeasunnon vuokralle?

Varmaan Suomessa ihan kauhea ajatus, mutta täällä ulkomailla ihan normaalia.

Hometalossa sairastuneena en soisi terveyden menetystä kenellekään ja en ikinä vuokraisi homeista asuntoa edelleen. Miten voisi elää tuollaisen teon kanssa, ottaa lapsiperhe asumaan ja tietäisi sen että sairastuvat ajan myötä.

Phtyi phtyi ehdottajalle, pistää vihaksi

Vierailija
18/19 |
16.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

http://www.iltalehti.fi/viihde/2009111010569954_vi.shtml



pistäkää tekin palamaan se talo, sovitte palokunnan kanssa niin saavat kunnollisen paloharjoituksen

Vierailija
19/19 |
16.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kannattaa ottaa asioista selvää ennenkuin ehottelee typeriä.

jos haet elatusta niin ei sitä sossu maksa jos siis eroaisitte vaan kusetus mielessä vaan se miehesi ne elatukset maksaa eli suoraan sanottuna joko maksaa elatukset tai perivät ulos-oton kautta talon.erota ei siis kannata moisen takia.tosin muuttaa kylläkin myös miehesi.

teidän puolesta. Voi, kun voisi jotenkin auttaa. Tuo "avioero" ja vuokra-asuntoon muuttaminen kuulostaa ihan hyvältä idealta, kannataa heti huomenna mennä hakemaan teille uutta asuntoa, etteivät lapset saa vaan mitään vakavampia sairauksia. Voimia teille!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä neljä yksi