muita jätettyjä - miten joulua kohti?
Onko täällä muita tänä vuonna jätettyjä, joiden täytyy kohdata eka joulu yksihuoltajana?
Minut heivattiin pari kuukautta sitten yhtäkkiä toisen naisen takia ja tässä nyt tuskailen joulun tuloa. Miten saan tehtyä oikean joulun lapsille tämän kaiken tuskan keskellä? Repeänkö jouluna?
Kommentit (8)
Enkä tällä tarkoita, etteikö varatussa miehessä ole myös kovasti syytä. Empatiani on täysin puolellasi. Lohduttaudu sillä, että sinun omatuntosi on puhdas. Et ole rikkonut lupaustasi uskolllisuudesta tai ryhtynyt suhteeseen varatun kanssa.
Selkä suoraksi, pää pystyyn, sinä selviät. Vuosien kuluttua olet se, joka voi katsoa puhtaalla omalla tunnolla menneisyyteen. Ja jokaiseen suhteeseen kuuluvat riidat ja huonot jaksot, se ei ole exäsi tai hänen uuden avokkinsa puolustus.
Mutta varsinaiseen asiaan. Usein tekeminen auttaa selviämään ja nostaa omaa mielialaasi. Tee suunnitelma. Tässä esimerkki:
- Huomenna leivot lasten kanssa torttuja ja pipareita. Teille tulee kiva ja puuhakas päivä. Illalla teette joulukoristeita, keitätte glögiä ja laitatte kynttilöitä tuikkimaan.
- Tehkää kortteja. Niihin tulee nyt sinun ja lasten nimet, kirjoittakaa kortteihin vaikka joku tunnelmallinen runo tai liimatkaa siihen kuvanne. Jos ette jaksa, osta kortit kaupasta. Pääasia, että ne lähtevät.
- Sunnuntaina, jos mahdollista, käyt lahjaostoksilla. Voit myös tilata netistä.
- Sitten suunnittelet joulusiivouksen ja jouluruoat. Hankit amarylliksen ja joulutähden, haette kuusen ensi viikolla. Soita joulukappaleita ja hemmottele itseäsi jollain oikein ihanalla. Lähtisikö joku ystäväsi kanssasi kuuntelemaan kauneimpia joululauluja ja gögeille?
- Kutsu jouluksi joku sukulainen tai ystävä kylään. Ei tule niin mieleen viime joulu. Tai kutsu itsesi lapsien kanssa jonnekin joulun viettoon.
Minä toivon sinulle ja lapsillesi joulumieltä, rauhaa ja valoa. Muista, että ainakin yksi tuntematon ihminen netissä ajattelee sinua.
Onhan se raskasta pitää itseään koossa lapsille, ja lasten voinnista on suuri huoli koko ajan, mutta lapset ovat myös valtava lahja ja suuri ilon lähde.
ap
Eimene kauaa kun saat lukea miehesi uuden valituksia täällä, että:
-siis voi vinde, voitteko kuvitella, kuinka paska mun miehen exä on. Se väkisin yrittää pitää yhteyttä mun mieheen lasten varjolla. On aina tukkimassa niitä tänne. Mies sanoi, että ei se niitä lapsia ois ees halunnut, eikä koko mimmin kans mennyt ees yhteen, mutta se eukko väkisin makas mun miehen ja tehetytti sille lapsia. Ei kai mun vain tarvi rakastaa ja tykätä niistä es-eukon kakaroista.
Sen syytähän koko ero myös oli. Kyllä se niin on, että se oli niin inhottava, että miehen oli pakko hakea hellyyttä minulta kun minä ymmärsin sitä paremmin. Nyt se ei tajua pysyä pois miehen elämässä vaan roikkuu sinä kiinni niiden kakaroidensa varjolla.
Mitä mä teen kun miehen exä pilaa mun elämän ja käyttää mun miestä lapsenvahtina kakaroilleen.
kaaoksesta huolimatta. Joulullanne on mahdollisuus muuttua hartaaksi ja seesteiseksi. Olen kokenut aivan saman kuin sinä. En ole uskonnollinen, mutta ensimmäisessä joulussa eron jälkeen oli jotain käsinkosketeltavan rauhaisaa, surun vuoksi aika tuntui menevän hitaammin kuin normaalisti ja joulun yksityiskohdat jäivät paremmin mieleen. Vietimme rauhalliset joulunpyhät ja kävimme kauneimmisssa joululauluissa ja joulukirkossa lasten kanssa. Ainoa hetki jolloin en voinut kyyneleilleni mitään oli kun joululaulussa laulettiin "tuo kotihin jos pieneenkin, nyt joulujuhla suloisin" lause takertui kurkkuun. Voimia sinulle!
mummolaan jouluksi? Siis omille vanhemmillesi? Tai muille sukulaisille tai kutsua sukua kotiinne juhlimaan joulua?? Kun on paljon porukkaa koolla joulukin tuntuu enemmän joululta ja riittää tekemistä ja juttelemista eikä tunnu yksinäiseltä. Lastenkin kannalta olis varmaan mukavampi.
Tsemppiä!!
luokseen. Lapsilla on oikeus nähdä isäänsä.
Mutta voi se mennä niinkin, että lapset ei kiinnosta kun on uusi pillu jyystettävänä. Häiritsisihän ne siinä. Ja ei uusi tyttöystävä todennäköisesti toivoisi lapsia pilaamaan hänen joulua.
Kaikkein eniten näistä kärsii aina lapset.
mutta joulun tullessa huomasin, että se olikin uusi, erilainen, mutta mukava kokemus! lapsen kanssa laitettiin joulua yhdessä ja juhlittiin ihan omaan tahtiimme. ensimmäinen joulu kun olo oli rauhaisa ja kodikas. lapset tekevät joulun. ei mies, onneksi :)
...voin kuvitella miten vaikea tilanteesi on. Toivon että kaikesta surusta ja pettymyksestä huolimatta löydät joulumielen lapsistasi he ovat se suurin elämän rikkaus mitä voit koskaan saavuttaa. Kuvittelen että miehelläsi on ankea joulu erossa lapsista. Lähetän halauksen ja paljon voimia sinulle muista että me tytöt aina pärjätään!