Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Päiväkoti on kiva paikka, koska...

Vierailija
10.12.2009 |

Hei. Mua niin riepoo nää ketjut, joissa aina haukutaan päiväkodit lyttyyn. Voisin kuvitella, ettei ole lastenhoitajillekaan kiva lukea jatkuvia haukkuja työstään. Kertokaapa vaihteeksi hyviä puolia päiväkodista, jossa lapsenne ovat... vai onko kehuminen Suomessa kiellettyä?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
10.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tärkeintä mielestäni on toisten lasten tapaaminen. On ollut ilo seurata, että vaikka olemme muuttaneet ja siten jouduimme jättämään ekan tarhan taakse, on tästä uudestakin kavereita löytynyt. Poika kertoo aina tohkeissaan, mitä on kenenkin kanssa tehty.



Lisäksi plussaa on mieshoitaja. Hänellä on näihin pieniin poikiin aivan erilainen ote kuin naisilla -hän on nuori ja määräaikainen, joten toivottavasti jaksaisi vielä jatkaa.



Tarhassa tehdään myös paljon retkiä teatteriin, elokuviin jne. Lisäksi pääsevät kerran/pari kuussa liikuntahalliin "painimaan" eli painisaliin urheilemaan -tykkäävät kovasti.



Samaten askartelut -en itse jaksaisi organisoida sitä määrää "taidekasvatusta" jota tarhassa saavat.



Siinäpä näitä meidän plussia!

Vierailija
2/7 |
10.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

siellä ujo ja arka ainokaiseni oppii olemaan muiden lasten kanssa. :) On tehnyt tosi hyvää hänelle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
10.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Päiväkoti on kiva paikka, koska...



- lapsellani on siellä niin läheinen ja kiva kaveri, että hän on sanonut tästä että "X on mun sisko" (mikä on hauskaa, koska molemmat ovat poikia ;-)), ja jonka näkemistä hän aina innolla odottaa. Muitakin kavereita toki on.



- hoitajat ovat lämpimiä mutta samalla jämäkkiä persoonallisuuksia, ja ovat luoneet läheisen suhteen lapseeni.



- lapseni, joka kotona nitisee ruuasta ja syö hyvin valikoiden, syö siellä aina hyvällä halulla ja ottaa monesti lisääkin, luultavasti sen takia että muutkin syövät (mikä on hyvä, koska hänen pituus-painosuhteensa on huono).



- lapseni on oppinut siellä asuinmaamme kielen (päiväkoti ei ole Suomessa), jota ei muuten olisi kotona oppinut.

Vierailija
4/7 |
10.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapsi saa nähdä kavereita, oppii aitoa suvaitsevaisuutta (lapsi on englantilaisessa päiväkodissa jossa paljon erinäköisiä ja kielisiä lapsia ja hoitajia), oppii itsenäisemmäksi ja saa paljon enemmän laulua, leikkiä ja askartelua kuin kotona saisi äitinsä kanssa, jolla on peukalo keskellä kämmentä ja musiikkilahjoja 0.

Vierailija
5/7 |
10.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

koska

-lapsemme ovat saaneet siellä hyviä kavereita

- vakituiset hoitajat ovat aivan ihania, heistä on tullut lapsille isovanhempien veroisia, tärkeitä ihmisiä

- lapset pääsivät samaan ryhmään

- yhteistyö kodin ja pk:n välillä ei voisi paremmin sujua

Vierailija
6/7 |
10.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

- lapsi menee aina hoitoon samaan tuttuun paikkaan (ei varahoito-ongelmaa, kuten pph:lla)

- aina samat hoitajat (edes joku niistä tutuista on aina paikalla, vaikka sijaisia olisikin)

- aina samat lapset

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
10.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lisään vielä sen että aina kun lapsen hakee päiväkodista niin joka kerta hoitaja kertoo millainen lapsen päivä on ollut ja mitä tehnyt.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kaksi kolme