Saanko adoptoituna jotenkin selvitettyä, onko minulla sisaruksia?
Saanko esim. väestörekisteristä tietoja biologisen äitini/isäni mahdollisista muista synnytetyistä lapsista?
Kommentit (8)
ja heidän kauttaan järjestyy myös tietoja biosukulaisista.
sosiaalitoimen. Siellä ei tiedetä nykyistä tilannetta. Voisivatkohan ne sieltä selvittää sitä, vai onko se tehtävä itse? Täytyy kysyä väestörekisteristä.
ap
Pakkohan niiden on jotain osata neuvoa.
tsemp tsemp
Suomessa on kuitenkin aika tiukasti laissa määritelty henkilötietojen suoja. Ja kun sinut on adoptoitu, niin sinulla ei ole mitään oikeutta saada tietoja ihmisistä jotka eivät enää adoption jälkeen ole olleet lähisukulaisiasi.
voit hakea väistörekisteriotteen itsestäsi, siinä näkyy bioäitisi nimi ja sosiaaliturvatunnus. Ja tietenkin voit kysellä "jälkipalvelua" sieltä kunnan sosiaalitoimesta, ihan siis keskusteluaikaa ja sinulle sitten annetaan sellaisia asiakirjoja joita on ja joita sinulle voidaan antaa. Niistä poistetaan tiedot joita sinulla ei ole oikeutta saada, kuten henkilötiedot.
kautta, joten en tiedä, miten siinä tuo lähisukulaisuuden määrittely menee. Nykyäänhän kaikki adoptiot ovat ns. vahvoja adoptioita.
ap
ja vaadi saada tietoa. Toinen vaihtoehto on hakea maistraatista äitisi virkatodistus.