gallup, mitä levitettä käytätte?
Käyttättekö kevytlevitteitä vai mitä, paljonko niissä on rasvaprosentti?
Poikamme ravintoneuvoja kehotti jättämään kevytlevitteet tyystin kaikilta pois ja käyttämään vähintään 60*% margariineja? Ja se koskee siis koko perhettä ei vain lastamme.
Kommentit (48)
on aika vakiokäytössä Rainbow 40% ja 60%. Ne selvisivät myös kunnialla Kuluttaja-lehden rasvavertailussa. Keijun 70% käytetään kans joskus mutta tuo Rainbow on paljon halvempaa, joten sitä on useammin.
täytyy oikein käydä katsomassa mitä siinä on rasvoja, kun en ees muista.
näyttää lukevan kasvirasvalevite 70 %, mitä se sitten tarkoittaakaan. en oikein ymmärrä, mitäs se loput 30 % sitten on?
mekin mieheni kanssa käytämme. Lapsi on vielä niin pieni, ettei käytä levitteitä.
Minä Oivariinia (60)
täytyy oikein käydä katsomassa mitä siinä on rasvoja, kun en ees muista.
näyttää lukevan kasvirasvalevite 70 %, mitä se sitten tarkoittaakaan. en oikein ymmärrä, mitäs se loput 30 % sitten on?
Ainoa, joka maistuu voilta. Voi on hankalaa, koska se on aina niin kovaa... Siksi Oivariini.
Becel, Keiju, Flora - YÖK!!! :-/
on punainen KevytLevi (40 taitaa olla) kaikkien käytössä.
Varmaan margariini olisi terveellisempää, mutta kun me ei oikein tykätä sen mausta.
En muista minkä verran siinä Philadelphiassa on rasvaa, ehkä jotain 25-30%? Ainakaan se ei varmaankaan ole "hyvää rasvaa" vaan jotain suonentukkijaa. Maistuu kuitenkin tosi hyvälle.
Juu ei kannata kevytlevitteitä antaa lapsille! Meillä aina vähintään 60% levitteitä. En niin nuuka onko margariini vai voi (molemmissa hyvät ja huonot puolensa), nyt käytössä Rainbown hyvä 70%, joka on aika lähellä Oivariiniä, hinta vaan melkein 3 kertaa vähemmän!
On vain 60% - sitäkö tarkoitat? Ja ei, se ei todellakaan ole lähelläkään Oivariinia. Kuin yö ja päivä:
Rainbow:
Ainesosat: rypsiöljy, vesi, kasvirasvat, suola (1,2 %), maitoproteiinivalmiste, emulgointiaineet (E 471, E 322: soijalesitiini), säilöntäaine (E 202), happamuudensäätöaine (E 330), aromit, A- ja D-vitamiini. Rasvapitoisuus 60 %.
Oivariini:
Ainekset: kerma, kovettamaton kasviöljy, vesi, hapate, suola (1,5 %) ja happamuudensäätöaineet (E500, E339). Rasvapitoisuus 80%.
Eli on olemassa ihan OIKEA SYY sille miksi Rainbow on halvempaa... :-)
Juu ei kannata kevytlevitteitä antaa lapsille! Meillä aina vähintään 60% levitteitä. En niin nuuka onko margariini vai voi (molemmissa hyvät ja huonot puolensa), nyt käytössä Rainbown hyvä 70%, joka on aika lähellä Oivariiniä, hinta vaan melkein 3 kertaa vähemmän!
lastenneuvolan th sanoi, että vaihtakaa siihen 60% Beceliin koko sakki. En oo kyllä koittanu, kuinka klähmäiseltä se sit tuntuis..
kun vaarilta ja isältä löytyi todella korkea kolesteroli, toisella myös sydänkohtaus, siirryimme rypsiöljyyn ruoanlaitossa, ja beceliä leivälle.
Äkkiä siihen makuun tottui, vaikka ennen inhosin Keijua ym ja vain Voimariini/Oivariini maistui hyvälle.
vaari siis asuu meidän perheessä, ja syömme koko perhe samaa, nyt kevyempää ruokaa. Ei sillä, ennenkin syötiin kalaa usein ja kanaa/kalkkunaa. Mutta jostain se rasva sinne suoniin on mennyt.
ja floran perusvihreä, normisuolainen. Molemmat ihan hyvänmakuisia. Oivariini puurossa on jotain jumalaista.. :)
Ruuanlaitossa kaytan reilusti oliivioljya, rypsioljya ja voita.
Tutkin pakettien kyljet ja päädyin siihen, että nykyisen tietämyksen valossa tuo on koko perheelle terveellisin vaihtoehto.
joskus käytän itse voita tuoreella ruisleivällä. Herkuttelua.
Flora tai Keiju
ja tietenkin 60%. Olen jo oppinut, että margariinin rasvat ovat terveellisiä, niistä ei kannata vähentää.
Sori kun vastaan ikivanhaan ketjuun, mutta onko kellään tietoa miten Flora 60% pärjäsi Kuluttaja-lehden vertailussa? Olis nyt tarjouksessa K-kaupoissa, siksi kyselen :) En tiedä onko se paremman makuista kuin esim. Rainbow 60%, joka pärjäsi vertailussa tämän viestiketjun mukaan hyvin.
mies Keijua (60 vissiin). Lapset sitä kumpi paketti osuu käteen.