Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Asuntolainalle korkokatto???

Vierailija
05.12.2009 |

Kannattaako asuntolainalle ottaa korkokatto esim 5 vuodelle? Suosittelevat Nordeassa.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
05.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun se riippuu siitä, mitä korkokatto maksaa, mihin se sulla asetetaan, paljonko korot nousevat ja milloin.



Pankit suosittelevat niitä, mutta muista, että pankki tekee liiketoimintaa. Omaksi tappiokseen he eivä yritä muudä mitään.



Voit itse laskea että paljonko korkojen pitäisi nousta ja miten nopeasti, että ehdit säästää korkokaton hinnan. Sitten mietit, miten todennäköistä on, että niin käy. Kaikkihan tietävät, että kyllä ne taas ensi vuonna alkavat nousta. Mutta paljnko ja kuinka nopeasti?

Vierailija
2/3 |
05.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pankit pyytävät korkokatosta aivan järjettömiä hintoja ja on epätodennäköistä että korot nousisivat aivan älyttömästi.



Pankille kannattaa, sulle ei.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
05.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuten muutkin täällä sanoivat, pankit tuosta tosiaan pyytävät kovia hintoja ja ainakin itse aikoinamme laskettin, että jo parina ekana vuonna (jolloin oli hyvin varmasti ennakoitavissa, että korot eivät nouse) siitä maksaa niin paljon, että vaikka sen jälkeen korot nousisivat, olisi maksanut jo maksuina sen korkokatosta saatavan hyödyn.

Mielenrauhaa sillä korkokatolla ostaa, eli silloin tietää, minkä verran lainanhoito korkeintaan maksaa. Mutta jos ei vedä talouttaan ihan tiukalle (eli muistaa, että korot eivät ole aina näin alhaalla), niin pankille ei kannatane maksaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kahdeksan yksi