Mennäänkö ala-asteelta välitunneilta yhä sisään parijonossa?
Olen äitiyslomalla ja satuin kävelemään ala-asteen ohi välitunnin aikaa. Siitä tuli mieleeni oma ala-asteaikani ja yksi tietty muisto sieltä: välitunnilta mentiin aina sisään parijonossa. Jos paria ei ollut, joutui jonon viimeiseksi. Olin itse hiljainen ja ujo, eikä minulla ollut pahemmin kavereita, joten olin lähes aina viimeisenä siellä jonossa.
Kuitenkin vasta tänään minulle iski tajuntaan, miten julma tapa tuo on. Joka päivä, monta kertaa, jokaisen lapsen arvo "kaverimarkkinoilla" mitattiin. Tuo on hyvä, tuo ei. Koulu tarjosi muille lapsille mahdollisuuden kyykyttää yksinäisiä, muistuttaa heille ettei ole kavereita. Tavallaan kyse oli jopa kiusaamisen sallimisesta ja mahdollistamisesta.
Eli hyvät ala-astelaisten vanhemmat, sanokaa, ettei noin enää tehdä! Ja jos tehdään kun lapsemme menevät kouluun, pidän huolen että otan asian todellakin esiin - oli lapsemme sitten yksinäinen tai suosittu.
Kommentit (5)
mutta ei menty lapsuudessanikaan 80-luvulla, vaan pituusjonossa luokittain!
muuten olisi kaaos. Samalla lapset myös oppivat odottamista ja jonottamista. Paria ei tietenkään tarvitse olla eikä jononkaan tarvitse olla viivasuora. Jonon hännille kyllä saattaa joutua - jos etuilee tai törttöilee jonossa.
t. ope
Mitähän siitä tulisi, jos 170 oppilasta asettuisi parijonoon joka ikisen välkän päätteeksi?? Enpä tiedä, montako tuntia ehtisimme koulussa pitää :)
itsekin muistan tuon tavan, se oli todella julma