Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

miten muunnan normaalihousut äippämalliksi??

Vierailija
23.11.2009 |

tietääkö joku? luulis et vähän kun leikkelee ja ompelee ribbiä tilalle niin olis hyvä..? mutta onkos joku tehnyt ihan onnistuneesti?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
23.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Helpoinat on, jos leikkaa eteen mahan kohdalle aukon joa korvaa sen venyvällä kankaalla. Tai koko yläosan, eteen korkeammalle yltävä kaistale. Usein ribbi tarvitsee napakammaan kuminauhan yläosaan, ettei valu.

Vierailija
2/6 |
23.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

siis esim farkuista, leikkaa tai pura sivusaumoista nivustaipeeseen saakka ja edelleen keskelle niin alas, että koko sepalus lähtee. Ompele tilalle resorinpala, joka on yläreunasta korkea ja kaareva, että maha mahtuu. Ompele yläreunaan päärme, jonka sisään pujotat kuminauhan. Voit joutua tekemään myös housujen takaosaan jatkokappaleen resorista ja kuminauhasta. Kovin nättejä housuista ei ehkä tule, mutta tunikan alla menettelevät.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
23.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis sellaisia jotka tulee siihen avoimen vetoketjun päälle. En nyt millään saa päähäni miksi niitä kutsutaan :/

Vierailija
4/6 |
23.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ratkoin vetoketjun irti ja leikkasin housun yläosan lantion korkeudelta pois. Siihen ompelin sellaisen leveän tuubiresorin. Vetoketjuaukosta jäi ehkä puolet jäljelle leikkaamisen jälkeen, ompelin aukon tietysti kiinni.



Muistaakseni laitoin vielä siihen lantion kohtaan napeilla kiristettävän leveän kuminauhan (samanlaisen kuin monessa kaupassa ostettavassakin housussa on). Olisi tietysti voinut myös ommella resorin yläosaan kuminauhakujan.

Vierailija
5/6 |
23.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin että leikkasin housuista sen yläosan kauttaaltaan pois. eli sen kohdan, missä on vyönlenkit. Niin siitä alasaumasta se pois ja tilalle ompelin korkeemman trikooreunan. Housut oli sen malliset, että tää oli mahdollista.

Vierailija
6/6 |
23.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi neljä kahdeksan