Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

G: Kehtaatko antaa käytetyn ja halvan lahjan?

Vierailija
17.11.2009 |

Ostatteko lahjat ilahduttaaksenne lahjan saajaa vai pönkittääksenne statustanne? Kumman lahjan antaisit:



Tiedät lahjan saajan keräävän jotakin, vaikkapa kirjasarjaa. Sovitaan vaikka että nobelisteja. Tiedät että häneltä puuttuu eräs kirja jonka löydät kirpparilta kahteen euroon. Kehtaatko antaa lahjaksi?



Vai ostaisitko mieluummin uuden kirjan kirjakaupasta tietäen, että se fiini ja kallis juhlakirja ei ole sitä mistä saaja eniten pitäisi? Mutta se olisi "maksanut tarpeeksi" ja näyttäisi upealta.

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
17.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä miksi, mutta se on noloa. Tuntee itsensä pihiksi ja köyhäksi.

Vierailija
2/9 |
17.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tosin en vältämättä kehtaisi sitä antaa lahjaksi, tai riippuisi lahjan saajasta.



Itse olen monasti sanonut miehen siskolle, että antaisi noita lastensa vanhoja tavaroita meidän lapsille lahjoiksi. Mutta nyt tekee niin, että antaa noita tavaroita meidän lapsille muuten vaan (hänen lapsensa niin isoja, etteivät ko. leluja enää käytä) ja sitten ostaa lahjaksi aina uutta. Sillä seurauksella, että meen lapsilla on enemmän leluja kuin lelukaupassa(:

Uskon, että lapsemme ei välittäisi vaikka olisi serkkujen vanha lelu. Yleensä on ylpeä juuri noista serkkujen vanhoista jutuista...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
17.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sillähän olisi paljon enemmän arvoa kuin sillä uudella kirjakaupan kirjalla.



Eli voisin antaa kirjoja, lasia tms., jos tietäisin, että saaja kerää jotain.



Mutta en antaisi kirpputorilta ostettua vaatetta.

Vierailija
4/9 |
17.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juurikin silloin, kun tiedän sen erityisesti ilahduttavan saajaa... esim. omalle pojalleni ostan valtavia legopaketteja kirpputoreilta ja huutonetistä ihan lahjaksi. Ja esim. kummityttö rakastaa pottereita ja keräilin hänelle koko sarjan... uutena jos olisin ostanut en olisi raaskinut.

Vierailija
5/9 |
17.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

on hassua ajatella että vain uusi kelpaa, asiassa kuin asiassa. sitäpaitsi kun ostaa käytettyä halvalla, niin voi viedäkin enemmän. perheen ja suvun kesken meillä on tapana kirpputorilla ollessa jopa soittaa että täällä on tällanen, ostanko sulle? Monesti sanotaan että no tietysti jos vaan viitsit, voit laittaa vaikka joulupakettiin.



eikä ole rahasta meillä kiinni, mutta ehkä asenteesta. kukaan ei tykkää kulkea vetimissä mitä on joka toisella vastaantulijalla. ja usein näitä meidän kirppari-ihanuuksia on kehuttu eniten.. sekä sisustuksessa että pukeutumisessa. äitini esimies (finanssialalla) on myös aina extra-tyylikäs ja äitini erään kerran kysyi että mistä se aina löytää niin upeita työasuja, niin vastaus oli että kirpputorilta. Siitä alkoi siis äitinikin harrastus

Vierailija
6/9 |
17.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta tietenkin jos kyseessä on on joku "keräilyharvinaisuus", jota ei enää paineta (kirja) tai valmisteta (astia) ja olettaisin lahjan saajan ilahtuvan, niin voisin harkita "kirpparilahjan" antamista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
17.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omalle miehelleni, lähisukulaisilleni tai ystävilleni voisin antaa, ja olen antanutkin. Ja siis tosiaan nimenomaan käytettyjä kirjoja ja levyjä. Käytetty vaate saisi olla TODELLA spesiaali jotta kehtaisin. Siis jotain hienoa vintage-muotia tms, ei missään nimessä vain "ihan kiva".



Yhtään vieraammille en kehtaisi antaa käytettyjä, halpoja lahjoja. Kaverini oli antanut omalle isälleen divarista hankitun kirjan, ja sen isä oli ollut loukkaantunut. En usko että omani olisi, mutta yhtään vieraampien kanssa en uskaltaisi ottaa riskiä.

Vierailija
8/9 |
17.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

olisi jotenkin uniikki ja hieno, kehtaisin antaa. Tavallista tavaraa en.



Me olemme saaneet veljen perheeltä (veljenvaimo ostaa lahjat) mm. häälahjaksi kirpparilta hankitun korin, jossa oli kirpparilta ostettuja astioita. Ihan tavallisia,e i mitenkään uniikkeja. Olin vähän hämmentynyt tästä lahjasta. Samoin muut lahjat heiltä ovat aina kirpparilta tai heidän vanhoja, eivätkä enää läheskään aina priimakuntoisia. Tai eivät edes aina sovi lahjan saajalle, on vain ostettu, kun löytyi halpaa. Mieluummin olisin ilman lahjoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
17.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

esim. vanha Arabian astia jota tietäisin lahjottavan keräävän, niin totta kai. Mutta normaaleja käytettyjä leluja tai vaatetta en antaisi.



Itse saan anopilta hänen vintiltään löytynyttä vanhaa rompetta lahjaksi, esim. viimeksi kulahtaneen nailonisen "pitsi"liinan, josta hän pääsi näin kätevästi eroon. Tällaisen lahjan saatuaan ei kyllä osaa tuntea kiitollisuutta, vaan lähinnä tuntuu loukkaavalta että lahjan antaja ei viitsi panostaa sinuun penniäkään. En hingu kalliita lahjoja, mutta vaikka itse paistetut piparit olisi ollut kiva lahja eikä vanhat roinat.



Kierrätys kunniaan mutta joku tolkku siinäkin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä viisi seitsemän