En sitten ole pihi, vaikka joku niin luulisikin!
En halua ostaa mitään sellaista, mikä ei oikeasti ole minulle mieluista. Voin elää vuosikausia ilman jotain halpaa kompromissia, kunnes minulla on varaa ostaa se mitä haluan. Arvoni ovat estettisyys ja kestävyys!
Ystävilleni ostan lahjoja samojen periaatteiden mukaan kuin itsellenikin. Joskus tulee ostettua yllättäin jotain arvokkaampaa, ilman että olisi mikään merkkipäiväkään ja toisaalta taas välillä pitkään aikaan ei tule ostettua mitään. Jos en keksi mitään järkevää joululahjaa ystävälleni, niin silloin ostan herkkukorin. Eipähän mene lahja hukkaan, kun sen voi syödä pois. Valitsen korin sisällön ystävän makumieltymysten mukaan :)
Minusta tulee yleensä mielikuva piheydestä ennenkuin oppii tuntemaan minut ja ehdin antamaan mm mieluisia lahjoja tai tarjoamaan syötävää. Moni ei ymmärrä, että miksi kotoani puuttuu monia sisustusjuttuja tai miksi minulla ei ole autoa käytössäni. Moni ei ymmärrä, että säästän pitkäjänteisesti tiettyä tavoitetta varten. Ruoasta en säästä!