Lue keskustelun säännöt.
Millainen käytäntö oli Espoossa riskiryhmien rokottamisessa tänään
09.11.2009 |
alle 35 vuotiaat on tälle viikolla vuorossa. Mutta kuinka esim.Leppävaarassa terv. keskuksessa toimittiin, otettiinko vuoronumero vai jonossako vaan seisottiin jne?
Kommentit (5)
Tiedätkö saako rokotteen hakea mistä terveyskeskuksesta espoossa tahansa vai pitääkö mennä omalle asemalle. saivatko ikäihmiset piikkinsä? Milloin vuoronumeroita alettiin jakamaan, siis tasan klo 9 vai jo ennen?
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Pitäis lähteä tapiolaan tai kivenlahteen ja mitähän ne pari muuta oli..?
Netistä näkee.
Ne ikäihmiset siellä terveysasemilla hakivat kausi-influenssarokotetta. Ainakin Kalajärvellä oli sama jono kaikkiin influenssarokotuksiin.
otin numerolapun puol 9 ja kymmeneltä oli rokotus
mutta vuoronumerolla mentiin. Vaksi oli paikalla samoin turvamies. Eipä siinä mitään ihmeempiä, porukka jonotti rauhassa.
Se vaan ihmetytti, kun paikalla olisi käsittääkseni pitänyt olla piikkiä hakemassa vain 6kk-34v riskiryhmäläiset, mutta kyllä siellä oli mm. naapurin 56v mies ja useampia pariskuntia, jotka taatusti 70v +, eikä heidän mukanaan mitään lapsia ollut.
Aamu oli hurjan ruuhkainen, mutta kun lähdin, odotustiloissa oli jo väljää eikä uusia tulijoita juurikaan ollut. Rokotusaikaa kuitenkin vielä reilu 2h jäljellä.
Alkuryysiksessä tulleet joutuivat odottamaan kaksikin tuntia.