Paras varmaan linnoittautua kotiin, koska terveyspalveluita ei Si tapauksessa saa.
Ei tässä voi luottaa enää mihinkään terveyspalveluihin hädän hetkellä, joten ainoa mikä pitää hengissä on pysyä terveenä.
Jos kerran tornion tapauksessakin toimittiin ohjeiden mukaisesti niin kyllä ohjeissa ja toimintatavoissa ja koko tässä rokotushässäkässä on jotain syväksi vialla!
Kommentit (8)
2 krt tällä viikolla käyty Laakson influenssapolilla ja ystävllistä palvelua (erityisesti aivan hurmaava mies vastaaottaja!) ja alle tunnissa tänäänkin selvittiin vaikka nyt jonoa oli selkeästi alkuviikkoa enemmän,
SI-potilaita uutisen mukaan, joten kyllä hoitoon pääsee.
Tuossa tapauksessa on tehty kammottava virhe, ja tuntuu ihan lohduttomalta ajatella perheen surua, mutta älkää nyt hyvät ihmiset jättäkö tuon takia lääkäriin menemättä jos on tarve.
Itselläni on kokemusta lapsen hengen ahdistuksesta, ja kiitollinen olen siitä, että lapsi on edelleen hengissä, vaikka minuuteista ehkä silloinkin oli kyse. Taivaan isälle ja terveyskeskuksemme lääkäreille kiitos siitä, että pikkuinen on edelleen ilonamme, ja meidät passitettiin hätäkuljetuksella sairaalaan.
jo toiseenkin ketjuun että tiesittekö että kaupungit lomauttavat mahdollisesti hoitajia? ja että laman takia ei saaa ottaa sijaisia lyhyt aikaisiin sijaisuuksiin???
Että tosiaan TERVETULOA SAIRAALAAN.
Luuletteko te että hoitajat ja lääkärit nauttivat työpaikan tilanteesta?? ja siitä että ihmisiä kuolee...??
ne hengityskoneet moneksi viikoksi kerrallaan per potilas. Miten mahtaa jatkossa mahtua.
varma tieto että moneksi päiväksi??
varma tieto että moneksi päiväksi??
Husissa neljä potilasta hengityskoneessa
Torstai 5.11.2009 klo 14.27
Helsingin Meilahden sairaalassa on tällä hetkellä teho-osastolla neljä vakavasti sairastunutta sikainfluenssapotilasta.
Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri uskoo hoidon kestävän useita viikkoja ja sitovan osan tehohoitokapasiteetista.
Potilaista kaksi on nelikymppisiä, yksi on 18-vuotias ja yksi 60-vuotias. Tehohoidosta vastaava ylilääkäri ei halua kertoa potilaiden sukupuolta.
Hus pelkää, että nuoria, tehohoitoa vaativia sikainfluenssapotilaita tulee lähiaikoina useita lisää. Tauti on Etelä-Suomessa vasta kiihdytysvaiheessa.
Tiedotteen mukaan joitakin leikkauksia joudutaan siirtämään tehohoitopaikkojen varmistamiseksi. Esimerkiksi sydänleikkausta tai suurta verisuonileikkausta odottavat potilaat pääsevät leikkauspöydälle vasta yli kuukauden kuluttua.
Leikkausten siirtämisellä sairaala haluaa varmistaa, että tehohoidossa on riittävästi tilaa nuorille, hyväennusteisille influenssakeuhkokuumepotilaille.
Yle uutisoi aiemmin tänään, että Pirkanmaalla tehohoito on jo ruuhkautumassa.
influenssakeuhkokuumepotilaat sitten joutuvat ja mitä hoitoa he saavat?
Kyllä niitä hengityskoneita on rajallinen määrä ja hoitoa saavat pahimmassa tapauksessa vain harvat ja valitut.
Voi siis olla ihan fiksua linnoittautua terveenä kotiin ja yrittääkin pysyä terveenä (ja jos oireilua ilmaantua, sitten vasta lähteä ihmisten ilmoille - hakemaan hoitoa, mitä ei ehkä riitäkään kaikille).
ap
Pitäisi olla laki, että jokainen joka haluaa, on otettava lääkärin tarkastettavaksi. Eli mitoitukset sen mukaan.
Hoitsut ei tiedä mitään.