Iik synnytys käynnistetään ensi viikolla
Onko se ihan kauheaa? Itsestä tuntuu luonnottomalta, mutta lääkäri määräsi näin.
Kommentit (7)
laskettua aikaa, koska vauva ei enää ollut kasvanut. Ihan yhtä helppo synnytys oli kuin ensimmäinenkin, ei yhtään raju tms.
Joillakin se on käynnistyksen jälkeen melkomoista haipakkaa ja joillakin avautumisvaihe kestää käynnistyksestä huolimatta. Itse kuulun tuohon haipakkajoukkoon. Aikamoista menoahan se oli, mutta mitään traumoja ei jäänyt, ja lopputulos se tärkein on, ei se miten siihen päästään.
alle 2 tuntia. Jos annetaan supistuksia aiheuttavaa lääkettä, pelottaa että räjähdän atomeiksi.
ihan itsestäänkin ennen käynnistystä,mitä höyryät?
samoin, ja toivotaan ettei tartte käynnistää.Pysy nyt kuitenkin rauhallisena ja herne pois nenästä!
käynnistämään. Siis onko avautumista tapahtunut ja ono paikat pehemenneet.
Kypsytelyä voi joutua kauankin tekemään, jos tilanne on ihan epäkypsä.
Mutta jos käynnistys on yliaikaisuuden vuoksi ja tilanne on hyvä, niin synnytys lähtee käyntiin useinmiten helposti.
Itselläni yksi käynnistys takana. Ja pelkäsin etukäteen paljon.
Edellinen synnytykseni oli 6h ja tämä käynnistetty 2h, joten kyllä se aika paljon nopeampi oli, mutta tuntui, että kaikki supistukset tekivät tehtävänsä ja kohdunsuu avautui tehokkaasti.
En siis joutunut turhaan kitumaan tuntikausia.
Ihan miellyttävä kokemus, en tarvinut kivunlievitystäkään.