Miksi Turussa kiellettiin rokotukset päiväkodeissa vedoten rokotusjärjestykseen..
..ja esim. Kouvolassa neuvolassa rokotetaan samaan aikaan 6kk -6 vuotiaat?? Miten tämänkin tiedon saisi THL:lle?
Ihan järjetöntä, että THL kielsi pvkotirokotukset ja nyt rokotteet "seisovat" odottamassa..
Kommentit (6)
päiväkotilapsethan sitä just levittää oikein tehokkaasti kaikkiin muihinkin, mutta nyt kun niiden rokottaminen viivästyy niin ei kohta tarviikaan rokottaa kun tauti on käynyt jo kaikki läpi
siksi, että Turussa yritettiin ohittaa ryhmän 3 sairaat aikuiset (30 vuotta täyttäneet) lainvastaisesti (tartuntalakiin tehty valtioneuvoston asetus koskien rokotusjärjestystä, säädetty 24.9.2009) ja siirtyä suoraan _terveisiin_ lapsiin (ryhmät 4 ja 5). olis se vaan pirunmoista olla siinä sitten vaikka 34-vuotias diabeetikko. varsinkin kuin tauti on kaikkein tappavin 20-49-vuotiaille jonkun altistavan perussairauden omaaville.
Kouvolassa nuo sairaat aikuiset on vuorossa vasta ensi viikolla...
ja jos päiväkotilapset rokotetaan niin kotihoidossa olevat eivät ole samassa lähtökohdassa silloin. Esim. 5-vuotias päivähoidossa oleva lapsi saa rokotteen aikaisemmin kun kotihoidossa oleva 3-vuotias.
Koska rokotusjärjestyksessä pienet lapset tulevat ennen isompia ja päiväkodissa on aina molempiin ryhmiin kuuluvia. Ei voisi rokottaa kuin tiettyjä lapsia ja sitten myöhemmin taas uusi kierros. Vie älyttömästi resursseja sekin hoitohenkilökunnalta.
Se ettei Kouvola noudata THL:n järjestystä niin sille ei voi mitään...