Mitä 3 vuotiaan keskimäärin pitäisi osata?
Yleisoppaat ovat niin rasittavan keskiarvoisia että ei saa mitään vertailukohtaa.
Meidän 3 vuotias osaa laskea kahteenkymmeneen, hahmottaa luvut myös ei ainoastaan luettele. Kirjoittaa nimensä, osaa muodot (kolmio, neliö, suorakulma jne), erittäin laaja sanavarasto, ei osaa sanoa R:ää mutta sanoo S:n oikein, tekee itse loruja, piirtää eläimiä (sammakoita, hiiriä, kissoja joilla silmät, korvat, jäsenet jne oikeilla paikoillaan), hyppii yhdellä jalalla, kävelee taaksepäin jne.
Listatkaapa taitoja, olisi kiva kun itsellä ei tuttavapiirissä samanikäisiä ja tekisi mieli tietää mitä 3 vuotiaan ainakin kuuluu noin käytännössä osata.
Kommentit (9)
ajaa autolla ja valmistelee gradua. Puhuu kuutta kieltä sujuvasti ja soittaa sinfoniaorkesterissa pasuunaa. Hiihtää finlandiahiihdon ja juoksee Tukholman maratonin.
pitää kynää kädessä = piirtää jotain, olla päiväkuiva, osata ilmaista tunteitaan.
Muuta ei "tarvitse" osata.
Osa sitten osaa lukea ja osa soittaa pianoa tai surffata netissä, mutta nuo yllä mainitut ovat sellaiset yleiset vähimmäisvaatimukset.
ja avaa mulle aina oven (kahvassa tosi päheesti roikkuen) kun poistutaan kaupasta. Yliveto tyyppi! :-)
keltainen punainen sininen
ja laittaa esimerkiksi siniset tavarat siniseen astiaan, keltaiset keltaiseen ja punaiset punaiseen.
Mielestäni lapsesi osaa yllättävän hyvin numerot
Mitä niitä nyt onkaan... Niistä on varmaan jotain kursseja, jos on vähän hakusessa vielä.
Ja sitten vakavissaan: Ettekai te mammat ole oikeasti näin innokkaita vertailemaan lapsukaistenne taitoja ja miettimään, mitä heidän milloinkin kuuluisi oppaiden mukaan osata?
osaa:
- luetella numerot kymmeneen
- hyppiä yhdellä jalalla
- piirtää pääjalkaisen (mutta ei ole kiinnostunut piirtämisestä)
- tehdä mallista helpoimpia kirjaimia, myös oman nimen mallista (ei vielä itse)
- värittää aika hyvin, tuntee myös värit
- pyöräillä apupyörien avulla
- pukea vetkoketjuja ja nappeja myöten kaiken itse, samaten riisua
- kattaa pöydän
- huolehtia vessajutut itse, myös pyyhkimisen ja käsien pesun (toki vanhemmat varmistavat)
- pukea nukeille vaatteet itse
- tehdä aika vaikeita palapelejä
jne.
Ei tosin piirrä yhtä hyvin kuin teidän. Lisäksi osaa kirjaimet. Osaa pukea itse mutta ei halua, pissa tulee joskus housuun kun ei malta mennä ajoissa vessaan.