Minkä ikäisinä lapsenne oppivat luistelemaan?
meidän 6v poika ei osaa vieläkään vaikka olemme useamman kerran käyneet harjoittelemassa, tuntuu olevan tosi arka.
Kommentit (7)
luistelu ei lähtenyt luistamaan. Hän käveli luistimilla kuin kengillä, ja sama meno jatkui 5-vuotistalvena. Ihan sama kuinka paljon yritimme näyttää hänelle mallia. Varovainen on varovainen.
6-vuotiaana laitoimme hänet luistelukouluun, ja tämä kerran viikossa -tahti näyttää purreen aika hyvin. Ei hän vieläkään mitenkään hyvin luistele, mutta on se nyt kuitenkin ihan toista kuin aiempi puhdas kävely.
Lisäksi myös motorisesti hiukan kömpelö ja luistelu on aika heikkoa vieläkin (tokaluokalla). Toki harjoitteluakin on ollut melko vähän, kun viime talvi jäi ihan pariin kertaan.
Keskimmäinen oppi samantasoisesti luistelemaan 5v ja kuopuskin jo potkii eteenpäin (3½v).
Motorisesti taitava, liikunnallinen tyttö.
ajan, jotta syntyy rutiini. Eli suosittelen luistelukoulua, jotta rohkeus kasvaa ja harjoitusta tulee säännöllisesti
motorisesti vähän kömpelön oloinen poika oppi oikeasti eilen luistelemaan. Ollaan toki luisteltu varmaan kolmena talvena, mut eilen ja tänään pelattiin lätkää ja sällihän meni kuin vanha tekijä. Maila kädessä. Sanoi itsekin, että tarvii mailaa viemään itseään eteenpäin, tasapainottaa varmaan.
Luistelu on aika hankalaa oppia.
tosin kävimme ahkerasti jäähallilla ja poika oli itsekin tosi sinnikäs.