Kenellä imettäjälä maito nousee säännöllisesti rintoihin?
Mulla kahden tunnin välein. Ensin tulee kova jano ja sitten n.10 sekunnin päästä maitoa alkaa vuotaa rinnoista. Kerääjät siis ahkerassa käytössä, mutta onko tämä kovinkin tavallista?
Kommentit (5)
Eikä todellakaan tarvitse mitään kerääjiä. Muutama tippa saattaa itsekseen tulla. Yleensä vasta, kun vauva on rinnalla, tuntuu nousu. Eli kaikki menee saman tien mitä tulee.
maitoa suihkuaa, vaikka vauva jo 10kk. Mutta en ole silti kotiin linnoittautunut, vaan laitan kahdet liivinsuojat päällekkäin, ja vaihdan niitä usein. Maidonkerääjiä minulla ei ole, enkä ole tarvinnut.
parit liivinsuojukset oli aina käytössä ja usein niiden vaihto. Välillä maito suihkusi jo kun vauvaa katsoi! Mulla oli rintapumppu tosi tehokkaassa käytössä 9kk, sitten helpotti. Imetin yhteen ikävuoteen saakka...vauva itse vieroitti itsensä.
mutta unohda hei noi maidonkerääjät! Jos et siis erikseen halua nimenomaankerätä luovutukseen tai pakastettavaksi (ja että sulla todella on myös käyttöä noille pakasteille...)
laitat vaan liivinsuojat, elämä helpottuu huo-mat-ta-vas-ti!
Kun imetät vauvaa, jos maitoa tulee vaikka toisesta rinnasta niin paljon, ettei liivinsuojakaan riitä, niin itse tein niin että avasin toisenkin rinnan paljaaksi, tälläsin siihen sideharsoa päälle/alle, ja annoin maidon vaan valua siihen samalla. Ja harso pyykkiin.
Harso oli kätevä kun niitä oli pienen vauvan kanssa aina muutenkin pari esillä valmiina sohvan reunalla, jos tulee pulautus tms.
Mahdollisimman helposti vaan...
Tämä on jo tukalaa, kun ei voi mihinkään lähteä, kun yhtäkkiä on aina paita märkänä... Koko ajan on oltava maidonkerääjät jos johonkin menee