Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
lapsi 2v söi muovailuvahaa ja
27.10.2009 |
purkissa lukee ettei saa joutua suuhun eikä silmiin. oli kyllä sylkässyt pois. ei tosta varmaan lääkehiiltä tartte antaa?
Kommentit (3)
osaavat sieltä neuvoa varmasti, olen itse soittanut pari kertaa ja voin vain suositella.
Tässä vaarallisten aineiden luettelo : http://www.hus.fi/default.asp?path=1,28,824,2049,2265,2260,4535
ja kerta-annoksena nautittuna vaarattomien :
http://www.hus.fi/default.asp?path=1,28,824,2049,2265,2260,3772
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
toiset voi olla jossain määrin myrkyllisiä kun toisia voi syödä ilman haittavaikutuksia :p
Myrkytystietokeskus on varmasti paras tietolähde.
Alue: Aihe vapaa
ns. "taikataikinaa" joka maistuu suolalle lapsen sitä maistaessa,- ei ole kauhean hyvää syötävää.
Taikataikina on muutenkin parempi verrattaessa teolliseen. Lähtee paremmin irti esim. matoista ym. Ei tarvitse pehmitellä kuten kovia teollisia pötköjä.
Ohje:
Esim. 2 dl suolaa
2 dl vejnäjauhoja
1 dl vettä
Käsiin vähän öljyä vaivatessa kuten taikinaa, niin ei tartu helposti, vaan muovailu on helppoa.
Työt voi kuivattaa ilmavassa paikassa tai uunissa 100 asteessa pari tuntia. Paksut eivät kuivu sisältä, käännellä voi. Maalata voi kuivuttua tai taikinaaan voi laittaa värin valmiiksi karamellivärillä. Nuhanenille voi laittaa mentholitippoja muutaman niin "röörit" aukeavat muovaillessa.
Taikataikina on hyvää sen muovailukerran, mutta esim. seuraavana päivänä muovipussista otettuna tahmeaa eikä hyvä muovailla, mutta jos haluaa n. parinkin viikon säilyvää, niin valmistuksessa voi lisätä alunaa jauheena 1tl, tai viinikiveä joka on vähän kalliimpaa, mutta koostumukseltaan suositeltavampaa pienten lasten käyttöön, jotka saattavat nuolaista taikinaansa.
Aina arveluttavissa tapauksissa kannattaa soittaa ja kysyä asiantuntijoilta, myrkytyskeskuksen numero on 24 tuntia vuorokaudessa josta vastataan 09 471 977 siis suora numero ja vaihde josta pääsee on 4711.