Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Auttakaa, mitä mä teen tole sisälle kuseksivalle ja paskovalle koiralle?

Vierailija
24.10.2009 |

Se on 5 vuotias kiertolainen, tää on kai sen neljäs koti. Aika säikky, en tiedä mitä on kokenut. Kiva lasten kanssa ja tosi kiltti. Mutta.. kusee pitki mattoja,kun on tuotu ulkoa, saattaa vääntää kuset ja paskat vartin päästä, Ei pyydä ulos, ei ees varoita. Tahtoisin eroon siitä,kokokämppä löyhkää kuselle.. :(

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
24.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Armollisempaa koiralle kuin laittaa taas kiertoon

Vierailija
2/7 |
24.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

eikö olisi armeliaampaa lopettaa moinen koira, joka on joutunut 5 vuodessa jo 4 kotiin, eikä selvästi sopeudu sisäkoiraksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
24.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko mitään muuta keinoa?

Vierailija
4/7 |
24.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ap

Vierailija
5/7 |
24.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oli koiralle itselleen kärsimys, kun oli vahinko tullut ja meille ihmisille jatkuva vitutus kun esim. aamukiireessä vielä pitää alkaa paskoja lappamaan lattialta ennen töihinlähtöä vaikka oli juuri koira ulkoa tullut.



Mutta voithan käyttää koiran eläinlääkärillä tarkastuksessa, ettei olisi jotain tulehdusta tms. mikä aiheuttaa pidätyskyvyttömyyttä. Sellaiseen voi olla joku lääkitys, mikä auttaisi.



Kurja on kuitenkin ollut toisen elämä jo tähän asti, voi olla, ettei sinulla vaihtoehtoja ole jos nykytilanteeseen olet kyllästynyt.

Vierailija
6/7 |
24.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

älä nyt ainakaan enää kiertoon laita. Toinen ilmeisesti on aivan sekaisin kun perhe vaihtuu koko ajan :( nyyh. Käy sääliksi ihmisten pilaamat eläimet.



Ehkä armollisempaa olisi tosiaan lopettaa eläin asiallisesti. Tai sitten käyttää ensin eläinlääkärissä ja tarkistutata, ettei pidätysongelmiin ole mitään fysiologista vikaa. Olen kuulut myös taitavista koiran kouluttajista jotka ovat pystyneet auttamaan koiraa tuollaisessakin tilassa.



Voi pientä :(

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
24.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koira-parka. Toivottavasti ei ole joutunut kärsimään pahoinpitelystä. Pissailu voi olla ns. emännän/isännän mielistelyä, ilopissaa, yleistä pennuilla (mutta tämä koira ei ole enää pentu, joten jotain olisi tehtävä).



Kärsivällisyyttä!



Nyt ihan ensin matot pois lattioilta - niihin jää hajua vaikka kuinka hinkkaisit, jolloin koira usein pissaa/kakkaa samaan kohtaan. Lattian pesuun kans jotain ainetta, joka todella poistaa hajun (esim. lemmikkitarvikekaupoista).



Ulkona pitää olla niin kauan, että paskoo sinne ja sitten kunnon kehut päälle, ei pelkkä "hyvä koira". Ruoka kerran päivässä, katso ettei ole viljaa (voi pistää vatsan sekaisin).



Yöksi voi laittaa nukkumaan kunnon kokoiseen häkkiin - ei yöllä ainakaan pääse tekemään tarpeitaan ja oppii pidättämään. Häkkiä voi muutenkin käyttää aluksi sisäsiistiksi opettamisen apuna, sillä harva koira sotkee nukkumapaikkaansa. MUTTA silloin on käytävä kunnon lenkeillä, mielellään metsässä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yksi neljä