Ristiäiset ja häät samassa, minkälaiset
juhlat niiden pitäisi olla? Olemme miehen kanssa hieman pohtineet, josko menisimme samalla naimisiin kun tuleva vauva saisi nimen. Kirkossa pidämme ristiäiset, joten minkälainen tarjoilu pitäisi silloin olla, jos niihin liittää häät? Riittääkö pelkkä kahvi-kakku jne.? Kuuluisiko olla jonkinlaista ohjelmaa?
En oikein tiedä edes minkälaiset ihan perushäät pitäisi olla, joten kaikki vinkit olisi tervetulleita! :)
Kommentit (14)
Olen ollut isoissa sukuhäissä, joissa vihkiminen kirkossa ja sitten juhlapaikalla ennen ruokailua kastettiin pariskunnan vauva.
jo ennen kun poika tulostaan ilmoitteli. No, ei käyty sitten päivää vaihtamaan ja kastettiin poika samalla...
Kirkkohäät siis ja meidän vihkaistiin ensin sillai superlyhyellä kaavalla ja kun olis pitänyt marssia ulos, jäätiinkin vaan siihen alttarille ja poika kastettiin samaan hengenvetoon vähän pidemmällä kaavalla.
Itse juhla oli enemmmän sitten hääjuhla, jossa pojalla oli vaan oma lahjapöytä ja ohjelmassa muistettiin vähän sitäkin, että päivä oli pojankin juhlapäivä (esim. kimpunheton perään viskelin koristeltua tuttia kaikille lapsettommille vähän kimpunheiton tapaan yms. pientä)
Kiitokset vastanneille.
Olisiko vielä kokemuksia/vinkkejä?
AP
Sua kuitenkin kiinnostaa vaan se, että poika saa nimen ja minkälaiset tarkoilut pitäisi olla.
Kannattaa vielä miettiä, tarvitsetteko kristillistä toimitusta tuohon kaikkeen.
haluatko isot vai pienet.
Onko sun sisällä prinsessaa, joka olis halunnut kunnon bileet, vai kerralla kaikki kuntoon mahd edullisesti.
Ei ole juhlista väliä, minusta ruoka kuuluu aika juhliin. Kuitenkin ihmiset tulevat yli 20 m päästä ja viipyvät usean tunnin juhlissanne.
Jos ette aio tarjota lämmintä ruokaa, ilmoittakaa siitä ( ja jälkikäteen teidät haukutaan nuuiksi ).
Me vuokrattiin seurakuntasali, on ihan ok näköinen ja koristeltiin se mieleiseksi. Ruokaa oli ja kakkuja + muuta makeeta. Kun tunsimme tietenkin kaikki hyvin, allergiat oli hyvin huomioitu.
Jos olet joskus halunnut häitä ja et niitä nyt saisi, usko pois, se alkaa jossain vaiheessa harmittamaan. Ei Suomessa juhlita kun ollaan esim oltu 10 v naimisissa.
Kirkossa pidämme ristiäiset, joten minkälainen tarjoilu pitäisi silloin olla, jos niihin liittää häät? Riittääkö pelkkä kahvi-kakku jne.? Kuuluisiko olla jonkinlaista ohjelmaa?
En oikein tiedä edes minkälaiset ihan perushäät pitäisi olla, joten kaikki vinkit olisi tervetulleita! :)
Kirkossa vihkiminen ja kaste. Sen jälkeen kävelymatkan päässä olevaan juhlatilaan (kenenkään ei tarvitse kaahata autoilla minnekään). Jos kirkon vieressä on ok-näköinen seurakuntasali, varatkaa se, on varmasti helpoin ratkaisu.
Tarjolle lämmintä ruokaa ja sen päälle kakkukahvit. Seurakunnan keittiöltä voi varmasti kysyä tarjousta ruokailun järjestämisestä. Jos ei onnistu, joku paikallinen pitopalvelu on varmasti hyvä. Veikkaan, että teillä on vastasyntyneen kanssa kädet täynnä tekemistä, että ei kannata laskea sen varaan että itse leipoisi kaiken, vaan kannattaa ostaa palveluna.
Morsiuspuku voi olla juuri niin valkoinen ja romanttinen kuin haluat, mutta jätä kaikkein hurjimmat huntuviritelmät (=neitsyyden symbolit) pois, ovat vähän koomisia tässä yhteydessä. Ja jos haluat jotain muuta kuin perinteistä pukeutumistyyliä, nyt voit oikein hyvin hankkia jonkun tyylikkään ei-hääpukumaisen juhlapuvun ja mennä naimisiin siinä.
Ruokailun ja kahvien aikana ohjelmana voi olla vaikka jonkun sukulaisen puhe- tai musiikkiesitys. Riippuu siitä, millaiset tavat teidän suvussa on, pelkäävätkö ihmiset esiintymistä vai ovatko mielellään äänessä? Suosittelen, että mitään pitkän kaavan mukaan biletystä ette järjestä, vauvaperheelle sopii paremmin tuollainen päiväjuhla. Kahvituksen jälkeen juhlat siis loppuvat.
Vieraiksi kutsuisin sisarukset ja mahdollisesti muuta lähisukua tai lähiystäviä, sellaiset 10-50 henkeä siis (riippuu sukunne koosta, onko sinulla 5 sisarusta. joista jokaisella 3 lasta, vai oletteko miehenne kanssa molemmat ainoita lapsia...). Silloin kulut ovat kohtuulliset eikä stressiä rahasta tule.
me aiotaan mennä naimisiin vielä yllätyksenä sukulaisille. Kummit tulevat tietämään asiasta mutta meidän vanhemmat ei.
Meillä siis sali varattuna kirkosta, jossa lämmin ruoka (paahtopaisti, perunat, savusiikaa, salaatteja...jne)
Ja sen jälkeen kahvit ja kakut. Pitkämatkalaisia tulee aika paljon, siksi lämmin ruoka. Ohjelmaa en ole stressanut, pidän itse jonkun pienen puheen ja muun ohjelman saa lapset hoitaa luonnostaan, niitä kun tässä suvussa riittää.
Minä mietin tuossa aiemmin taasen ruuan kanssa tarjottavaa juomaa... alkoa vai ei?
Ai niin, onnea!
Minä mietin tuossa aiemmin taasen ruuan kanssa tarjottavaa juomaa... alkoa vai ei?
Todennäköisesti seurakunnan säännöt kieltävät alkoholitarjoilun (korkeintaan onnittelumaljat sallittuja, jos nekään). Mutta tarkista toki asia omasta seurakunnastasi, sillä nämä ovat seurakuntakohtaisia.
Vaikka voileipäkakkua, jotain piirasta ja täytekakku.
Oltiin miehen siskon pojan ristiäisissä. Jatkot oli anoppilassa, siellä oli kuohuvat kippisteltäväksi.
Ihan pönttöä oli, kun osa porukasta tiesi etukäteen ja osa ei. Joko kerrotte kaikille tilaisuuden luonteen tai sitten ei kenellekään.
Erityisen outoa, ettei omille vanhemmilleen voi kertoa. Ovatko he jotenkin liittoanne "vastaan" vai mikä hiertää?
Siis ei, kukaan ei ole avioliittoa vastaan, haluamme vain yllättää kaikki. Ja välttyä ihmisten lahja-ja muu hössötykseltä. En ole koskaan halunnut isoja häitä ja maistraatti tuntuu jotenkin ankealta.
Vanhempamme kyllä varmasti liikuttuvat, molemmista meistä pidetään tahoillaan.
Kummeille (= kaaso ja bestman) on pakko kertoa siksi että saa vauvan jollekin syliin toimituksen ajaksi.
Jos viettää häitä ja niiden yhteydessä ristiäisiä, pitää olla tarjolla ruokaa ja ohjelmaa, koska juhla kestää aamusta iltaan. Ristiäiset yleensä kestää vaan muutaman tunnin eikä ihan jokaista serkkua ole kutsuttu pitkän matkan päästä. Monet yhdistää vihkimisen ristiäisiin välttyäkseen hössötykseltä, kutsujen askartelulta ja hääkarkkien näpertämiseltä.
Onnittelukuohari voisi olla kiva, olisi jotenkin juhlavampaa. Suolasta piirakkaa, kakkua ja kahvia ja sillä selvä. Jos paljon pitkän matkalaisia, niin sitten voisi harkita jotain ihan ruokaa tyyliin perunaa, lohta ja salaattia.
Jos haluatte vain pienet juhlat, kutsutte ihmiset ristiäisiin ja ette puhu häistä mitään. Papin kanssa sovitte, että kun vauva on kastettu, teidät vihitään. TAi toisin päin. Kerran olen ollut tällaisessa tilaisuudessa ja oli hauskaa, kun osa vieraista oli ensin luullut, että pappi sekosi papereissaan, kun alkoi vihkiä vaikka piti kastaa :)
Oli ohjelmaa kyllä ruokailun ja hää-ristiäiskakun jälkeen, mutta ei mitään kimpunheittoja tms.
Mä tekisin näin
Kirkossa pidämme ristiäiset, joten minkälainen tarjoilu pitäisi silloin olla, jos niihin liittää häät? Riittääkö pelkkä kahvi-kakku jne.? Kuuluisiko olla jonkinlaista ohjelmaa? En oikein tiedä edes minkälaiset ihan perushäät pitäisi olla, joten kaikki vinkit olisi tervetulleita! :)
Kirkossa vihkiminen ja kaste. Sen jälkeen kävelymatkan päässä olevaan juhlatilaan (kenenkään ei tarvitse kaahata autoilla minnekään). Jos kirkon vieressä on ok-näköinen seurakuntasali, varatkaa se, on varmasti helpoin ratkaisu. Tarjolle lämmintä ruokaa ja sen päälle kakkukahvit. Seurakunnan keittiöltä voi varmasti kysyä tarjousta ruokailun järjestämisestä. Jos ei onnistu, joku paikallinen pitopalvelu on varmasti hyvä. Veikkaan, että teillä on vastasyntyneen kanssa kädet täynnä tekemistä, että ei kannata laskea sen varaan että itse leipoisi kaiken, vaan kannattaa ostaa palveluna. Morsiuspuku voi olla juuri niin valkoinen ja romanttinen kuin haluat, mutta jätä kaikkein hurjimmat huntuviritelmät (=neitsyyden symbolit) pois, ovat vähän koomisia tässä yhteydessä. Ja jos haluat jotain muuta kuin perinteistä pukeutumistyyliä, nyt voit oikein hyvin hankkia jonkun tyylikkään ei-hääpukumaisen juhlapuvun ja mennä naimisiin siinä. Ruokailun ja kahvien aikana ohjelmana voi olla vaikka jonkun sukulaisen puhe- tai musiikkiesitys. Riippuu siitä, millaiset tavat teidän suvussa on, pelkäävätkö ihmiset esiintymistä vai ovatko mielellään äänessä? Suosittelen, että mitään pitkän kaavan mukaan biletystä ette järjestä, vauvaperheelle sopii paremmin tuollainen päiväjuhla. Kahvituksen jälkeen juhlat siis loppuvat. Vieraiksi kutsuisin sisarukset ja mahdollisesti muuta lähisukua tai lähiystäviä, sellaiset 10-50 henkeä siis (riippuu sukunne koosta, onko sinulla 5 sisarusta. joista jokaisella 3 lasta, vai oletteko miehenne kanssa molemmat ainoita lapsia...). Silloin kulut ovat kohtuulliset eikä stressiä rahasta tule.
Teette teidän näköisen juhlan. Meillä kaikki tapahtui olohuonessa. Tilaisuuden jälkeen kohtettiin maljat juhlien kunniaksi.Pappikin oli mukana skoolaamassa:)
Meillä oli laatikkoruoka se vuoksi, etä osa juhlijoista tuli kaukaa. Ei mielestäni pakollista ollenkaan. Ainut ohjelmanumero etukäteen suuniteltuna oli lasten lauluesitys vauvalle. Mut meillä sis oli ihan vaan lähisuku koolla + naapurit. Osa vieraista tsin järjesti meille yllärina traktoriajelun 8 -tiellä...
Juhla on jo itsessään juhla, ei kaipaa vältämättä mitään muuta, ellette te itse sitä kaipaa.Voin kyllä ehdottomasti suositella! Oli halpa ja kodinomainen ratkaisu meille!