+++Syyskuun sydämet vko 40+++
Uusi viikko alulle, toivottavasti olisi jo viimeinen pino täällä odotuspuolella ja saatais me viimesetkin odottajat vauvat syliin tällä viikolla!
Paljon onnea tyttövauvoista Maikki ja Jenni! :)
Itelle ei sen eilisen kirjotuksen jälkeen mitään uutta, neuvolaan tänään päivällä. Muuten, oon varmaan aika hyvin antanut palautetta siitä jatkuvasta soittelusta ihmisille, kun nyt tuntuu hiljenneen.. ;) edes äitistä ei oo pariin päivään kuulunut mitään!
myym 40+1
Kommentit (32)
Ja hyvin kasassa, ihan hävettää kun sitä luulee näin uudelleen synnyttäjänä että voisi jo luottaa omiin oloihinsa mutt silloin vauva olisi syntynyt jo viikoilla 35 :D
Eilen käytiin Jorvissa kun niin kurjan paljon ja kauan on supistellut että meinaa ihan yöunet mennä.
Oli todella mukava käynti vaikka ensin ajattelin että noloa tulla sieltä taas kohta kotiin häntä koipien välissä. Aivan ihan kätilö ja lääkäri saatiin paino arvio ultraten 3875g vaikka ensin kätilö käsin sanoi että ei tule iso että varmasti alle 3,5kg hieman sitten nauratti :)
Vaikka edelliset ovat olleet 3700g sekä 4350g ja itse olen 153cm ja uskon että edellisten väliin paino sijoittuisi :)
Tuli rauhallisempi olo käynnistä sillä jäi tunne että minua kuunnellaan jos olen ihan väsynyt vielä en niin väsynyt ettäkö tahtoisin käynnistystä sillä omiakin supistuksia löytyy ja edelliset ovat itse alkaneet niin luotan että nytkin iste tulee kun on valmis.
Sain hieman jalkahierontaa vyöhyketerapiaa opeteltiin jaloista painamalla sain hienot tussi merkinnätkin jalkaan =) Mies tarkkaan seurasi ohjeita :)
Sitten tarjottiin akupunktoita sun muuta ja otin sitten kaksi nappia korvaan mitkä millin verran korvan lehden sisällä ja niiden pitäisi stimuloida kohtua :D Saas nähdä itse en meinaa uskoa näihin niin silläkin uhalla piti sitten ottaa kokeiluksi kun kerran mahdollista, oli siis todella hauska käynti ja hyvin mielin kotiin odottamaan ja nauttimaan vielä viimeisitä potkuista masussa :) ja todella siis onnea paljon kaikille keillä vauvat sylissä tuhisemaas!!!
Onnea vauvansa saaneille!
Ei meitä taida enää kovin montaa olla jäljellä. Osasta meistä syyskuisista taitaa väkinsin joutua lokakuun puolelle.
Täälläkään ei mitään uutta. Vauvan liikkeet ehkä vähän vähentyneet, ja sekös tietysti huolettaa. Vauva on aamulla ja päivällä aina kovin hiljainen, mutta sitten illalla 20-22 on kauhea vauhti päällä. Jos rupeaa liikelaskentaa tekemään, tulee kyllä aina ne vaaditut 10 liikettä tunnissa, joten ei kai oikeasti mitää hätää.
Mulla on neuvola vasta keskiviikkona, ja mahdollinen yliaika tarkistus äippäpolilla vasta kun on 12 vrk yli. Toivottavasti ei mennä sinne asti. Vähän rupee huolettamaan onko vauva jo kuinka iso. Sf mitta kun on mennyt koko ajan yläkäyrän yläpuolella, ja nyt ehtii kasvaa vielä vaan lisää kokoa. Mitenköhän tään saa puserrettua pihalle...
Harakkahuttu 40+5
harakkahuttu: Eikö usein sanota että kun synnytys lähempänä niin vauvan liikkeetkin alkaa rauhottua esimerkiksi jos on nyt sitten pieni kiinnittynyt ja on vähemmän tilaa liikkua kun laskeutuu.
Virva: Mulla kakkosesta puhkastiin kalvot ja en ainakaan muista, että poikkeais enemmän normaalisti käyntiin lähteneestä synnytyksestä. Ite tihkutin lapsivettä, menin synnärille, puhkasivat kalvot (omia suppareita ei meinaan kuulunut tai näkynyt, ei vaikka kalvotkin puhkastiin), laittoivat tippaan ja sitten vasta oikeastaan lähti homma etenemään. Synnytys nopeahko, alle 5 tuntia, ei juurikaan kipuja, paitsi vähän ennen spinaalia. Hyvä kokemus!
Kolmosen synnytys lähti tosiaan itekseen ja luonnollisesti käyntiin. Supistukset tulivat huomaamatta, eivät olleet kuitenkaan mitenkään tuskallisen kipeitä, menin synnärille --> 6 cm jo auki, sain spinaalin ja synnytys tapahtui kuin huomaamatta - ei kipuja eikä mitään negatiivista. Synnytys kesti 3-4 tuntia ja oli paras synnytykseni neljästä :) Nelonen käynnistettiin ja itekkin jo mietin, että eikös multa pitäis vaikka kalvot puhkaista, että alkaa jotain tapahtumaan, mutta lääkäri määräsi vain lisää tabua ja vasta neljäs murunen vaikutti - synnytys nopea, raju ja hieman tuskallinen, mutta selvittiin spinaalilla taas. Parhain kokemus mulla siis toi luonnollisesti lähtenyt, sitten kalvojen puhkasu ja vasta viimisenä toi käynnistys, jota en enää ikinä taho kokea!
Huomenia vaan kaikille!
Eilen oli käynti neuvolassa ja sain kotiin verenpainemittarin, jolla tarkastella verenpainetta, kun oli noussut aika rajusti. Samoin joudun seuraamaan proteiinia pissasta joka toinen päivä, ettei sitä tule, koska silloin mulla on mahdollinen raskausmyrkytys, koska mulla on koko ajan turvotusta käsissä ja jaloissa.
Tänään on kuiteskin la ja sain eilen ajan 13.10. klo 8.00 synnärille käynnistykseen, jos ei sitä ennen ala syntyä. Nyt aamulla tuli jotain kirkasta nestettä, en tiedä oliko se lapsivettä, mutta täytyy seurata tilannetta, jos sitä tulee enemmän, niin sitten se varmaan oli sitä.
Yö tuli nukuttua tosi huonosti, en tiedä miksi ja aamulla kun nousin ylös sängystä, oli maassa jo lunta pikkusen :) Aika hienoa! Mutta jaksamisia kaikille!
Suski 40+0
Täälläkin vielä ollaan kokonaisena :(
Supistuksia (oikeita)on kyllä tullu monena päivänä puoltatuntia - varttia -kymmentäminuttia heitellen, mutta siehen se sit jääkin!! Alkaa pikkusen hermo mennemaään, varsinkaan kun ei oo muutenkaan olemassa hermoja!!! Vaikka kuinka ajattelen että ei sinne kukaan oo jääny ja että nautitaan näistä viimeisistä päivistä, niin ei !!! Ihmismieli on malttamaton ja ei koskaan oo tyytyväinen.....
Eilen oli neuvola ja kaikki oli ok! Meillä muutes neuvolatäti kokeilee kohdun suuta tai ainaskin mulla on kokeillu viimeiset neljäkertaa, kun viimeviikolla oli siitä puhetta.Paikat oli reilulle sormelle edeleenki auki ja muuten oli tosi kypsät paikat ja lapsikin oli laskeutunut paikoileen. Että eiköhän se siitä.....
Väimia meille "viimeisille" mohikaaneille :)
Ja onne uusille vauvansa saaneille!!
lippo 40+6
Eli meille syntyi 23.9 suloinen poika! Mitat 51cm ja 3830g.
Käynnistyksellä tuohon päädyttiin. Ensimmäisenä päivänä annettiin suun kautta neljä tablettia ilman tulosta, toisena päivänä riitti sitten yksi tupla-annos.. Supistukset oli alkuun ihan hyviä, mutta epiduraalin jälkeen ne sitten heikkenivät ja lopulta poika tuli imukupilla ulos.. Lopun synnytyskertomuksesta taidan jättää myöhäisempään, kun täällä teitä odottavia vielä on.
Mutta voin vain kuvitella tuon Rockprinsessan kertoman, samoilla tuntemuksilla täälläkin, tosin mulla ei niitä ponnistamistuntemuksia tullut oikeastaan yhtäkään. Mutta ei tee mieli avata ihan heti synnärin ovia.
Loppujen lopuksi sunnuntaina päästiin sairaalasta kotiin ja on tuo nyytti vaan niiiin suloinen.. Viime yö meni takutessa, mutta muuten on kotiuduttu hyvin.
Voimia kaikille vielä yhtenä oleville!
Ja valtavasti vauvantuoksuisia onnitteluja omansa jo saaneille!!
Anis ja Remu 6pvä
Ai niin, piti tulla vielä kertomaan että sain perjantaiksi ajan LKS:ään, kataotaan ja tutkitaan tilannetta silloin, mutta mahdollinen käynnistys jäänee ensviikolle, arveli kätilö ja terkkarikin. Ja toisaalta hyvä niin en välttämättä halua siehen kun se kuulostaa olevan kivuliaanpi tapa synnytää mitä luonnollisesti. Mutta pikkusen helpotti kun on joku päivämäärä mitä odotaa :)
lippo
Onnea onnea kaikille pikkutuhisijan saaneille!
Meidän vauva päätettiin saada äkkiä sektiolla ulos torstaina 24.9 polikäynnin jälkeen. Oli kasvanut niin paljon niin lyhyessä ajassa ultran mukaan, että oli saatava pian ulos. Neljä tuntia päätöksestä oli poika maailmassa :) 55,6 cm 4424g oli lopputulos, että ihan kunnon kokonen jössikkä! Sektio meni tosi hyvin vaikka etukäteen muuta pelkäsinkin enkä olisi halunnut siihen joutua. On muuttunut moni asia kymmenessä vuodessa. Haavakaan ei ole kovin kipeä. Nyt vaan opetellaan kotona olemista. Maito on noussut hyvin jo :) Sunnuntaina jo oltiin kotona, onneksi ei tarvinnut jäädä sairaalaan pidemmäksi aikaa, sattui kyllä tosi mukavat huonekaverit että siinä mielessä ei valittamista.
Sims ja poika 5vrk
meille syntyi pieni prinsessa (neljän pojan jälkeen) lauantaina 26.9. 3430g/49cm. Kaikki meni niin hienosti : mieli on onnellinen ja tyttö maailman suloisin pieni ihminen. :)
Onnea kaikille vauvautuneille ja paljon voimia vielä mahaansa kantaville! Kaikki tapahtuu niin hetkessä, kun on tapahtuakseen, vaikka sen mahan kanssa tuntuukin, että aika on seisahtunut, eikä mitään varmasti koskaan tapahdukaan! :)
Me ehdimme olla sairaalassa 4 tuntia, ponnistusvaihe kesti minuutin. Ilokaasun voimalla mentiin alusta loppuun. :) Kamalaa ja ihanaa yhtäaikaa. Nyt totuttelemme vauva-arkeen koko perheen voimin - jokainen hakee paikkaansa muuttuneessa perhetilanteessa, mutta hyvin on tähän asti mennyt ja eiköhän mene jatkossakin!
onnellisin terveisin
Unnika ja tyttö 4vrk
tyttö syntyi viikoilla 41+4, seuraavana aamuna olisi ollut yliaikaiskontrolli. :) Sinne asti ei koskaan tarvinnut kuitenkaan edetä. Pieni oli tyttö, vaikka noinkin paljon yli lasketun sai masussa kasvaa!
Unnika
Tänään oli neuvola, mutta eipä siellä mitään uutta. Painoa on tullut järkyt 18kg, osa kyllä turvotusta, mutta riittää varmaan laiduttamistakin sitten joskus tulevaisuudessa.
Uutta aikaa ei enää neuvolaan tullut, vaan huomenna soitan Jorviin, ja sinne sitten luultavammin maanantaina yliaikakontrolliin. Silloin olisi jo 41+5
Mitään synnytykseen viittaavaa ei ole tapahtunut, paitsi että verenpaine on vähän lähtenyt nousuun , kuten aina ennen synnytyksiä. Tänään on kyllä päivä touhua täynnä, jospa se vaikka siitä lähtisi itsekseen tulemaan...
Ja onnea kaikille teille uusille jotka olette palanneet sairaalasta nyytti kainalossa. Ei meitä enää kovin montaa taida täällä olla yhtenä kappaleena
Harakkahuttu 41+0
Onnea taas uusille vauvoille!! :)
Minäkin täällä vielä kärvistelen. Ei oikeastaan mitään uutta kerrottavaa, muutamana päivänä ollut vähän menkkakipujen kaltaisia tuntemuksia, mutta nekin mennyt nopeasti ohi. Huomenna taas neuvolaan. Turhautuminen on suuri, ja hermoja kiristää... Kunpa nyt alkais pian tapahtuun..
myym 40+3
Eikä mitään tietoa siitä, että vauva haluais maailmaan. Alaselkä jomotusta on ollut tämän päivän ja vatsa oudon tuntoinen, mutta ei mitään muuta kummempaa... Vauva potkuttelee paljon ja puhuinkin sille, että voisi jo alkaa tulla maailmaan, kun ei hermot meinaa enää kestää tätä odottamista...
Mullakin oli verenpaineet kohonneet huomattavasti edellisen neuvolakäynnin jälkeen. Meinaakohan se tarkoittavan sitten sitä, että synnytys lähestyy? Toivottavasti :)
Flunssa iski myös minuun, olen makoillut ja katsellut telkkaria vaan tänään, kun eilen illalla tuli pääkipeäksi ja aamulla kun heräsin, oli pää edelleen kipeänä ja kurkku. Sen siitä saa, kun on liian vähillä vaatteilla lenkillä... Noh, toivottavasti ei tulis pahempi flunssa, varsinkin nyt, kun synnytys voi tulla ajankohtaiseksi mikä päivä hyvänsä...
Suski 40+1
Paikalla... Eilinen oli aika kurja ja tylsä päivä meni ihan kotona ja sängyssä köllötellen ihan harmitti lasten puolesta kun en kauaa jaksanut ulkoillakkaan. Neuvolassa eilen kaikki hyvin ja mitat alaspäin eli kohtulaskeutunut ja verenpaineet parhaimmat tähän asti eli nousseet kun ovat olleet alhaiset aina. Kurjaa kun joillekkin vielä flunssa nyt teille tullut tähän päiville!
Meillä kaikenlisäksi juuri julkisivu sekä parveke/ikkuna remppa meidän kerrostalossa meneillään. Ikkunat kiinni päivisin sekä ilmastointi aika kurjaa välillä mutta ulos se ajaa sitten lasten kanssa päivisin :)
Meteli vaan molemmin puolinen toisella puolella taloa maalataan ruiskuineen sekä toisella puolella hiekkapuhalletaan ihanaaaa :DD
Jos sitä kohta pääsis sairaalaan
Viestit ei sitten voi tulla kokonaisina :/
Hävis taas hyvä määrä tekstiä.....
Niin onnea jälleen vauvatuneille!!
Miten muuten teillä on synnytykset käynnistyneet, kysyn kun utelias olen.
Ja nyt postiin hakemaan vauvalle saapunutta mobilea :)
..yhdessä kasassa edelleen. Riittäähän meitä vielä, ens viikollekin varmaan;)
ONNEA vauvansa saaneille! Aika maltillisen kokoisia vauvat on olleet, joku tais olla aika pitkä mutta ei mitään viisikiloisia onneksi(?) kellään ole tainnut tulla. Oma on varmaan just sen reilu 3kiloa, hassua et toiset on 1,5kg painavempia;) ollaan me ihmiset erilaisia jo pienenä.
Omaan oloon ei kummempaa, vointi on hyvä, ei supistele eikä muitakaan vaivoja ole. neuvolassa saa nyt ravata ihan alvariinsa, kaks kertaa viikossa. No, max. kaks kertaa enää, sit ya-kontrolliin Jorviin.
Huomenna olis oma syntymäpäivä, saiskohan sitä puserrettua itselleen maailman parhaan "paketin"...
T.Sebastian rv 40+6
Täälläkin edelleen kokonaisena ja huomenna olis la. Ei mitään merkkejä siis ainakaan vielä, että vauva haluais jo tulla ulos maailmaan...
Onnea ja voimia kovasti kaikille jo vauvautuneille :) Ihanaa lukea, miten melkein kaikki on jo saaneet vauvansa syliin :)
Tänään olis päivällä mullakin neuvolassa käynti, muutenpa ei mitään uutta tännekään.
Suski 39+6