Vähäuninen 2-kuukautinen?
Eli meillä kuopus nyt 2kk, ja olen todella huolestunut tämän nukkumisesta, tai pikemminkin sen vähyydestä. Nukkuu yöllä, minkä itkultaan pystyy, sellaiset 6-7h, päivällä parit tunnin päikkärit. That's it. Muuten lähinnä huutaa. Masuvaivoja on ja paljon. Korviketta menee yli litra päivässä, eli ei _voi_ koko aikaa nälkäänsäkään itkeä/valvoa.
Rupeaa koko perhe rakoilemaan tässä valvomisen sumussa, kun esikoinen (2v) herää joka yö kun vauva itkee. Päikkäritkin kestää esikoisella vain n.tunnin, koska vauva herättää.
Apuja?
Kommentit (3)
Voi olla allergiaa, refluksia, aistiherkkyyttä, tai ties mitä. Tai vain temperamenttia ja vähäunisuutta.
Voit yrittää tarkkailla, että mikä saa vauvan huutamaan enemmän, mitä silloin tai sitä ennen on tapahtunut. Joskus voi auttaa kun pitää kirjaa päivärytmistä, niin siitä voi selvitä, että pahin huuto onkin aina samaan aikaan, ja siitä taas voi päätellä mistä se voisi johtua.
Sillä välin kannattaa järjestellä nukkumiset niin, että vauvan kanssa nukkuu yksi aikuinen ja toinen aikuinen ja isompi lapsi nukkuvat rauhassa toisessa huoneessa. Ei ole mitään järkeä siinä, että koko perhe valvoo vauvan vuoksi, kun riittää, että yksi aikuinen reagoi itkuun.
Neuvottele neuvolassa josko aloittaisitte vellin. Meillä esikoisen kanssa sama rumba. Maito ei vain riittänyt ravinnoksi.