oisko iivo hyvä nimi lapselle??
Kommentit (19)
"Hullun lailla syntyvät poikalapset..." Sellaisista en ole ennen kuullutkaan! Kerro lisää!
on se ongelma, että kun kirjoitat
Iivo,
Iiris,
Iikka
näyttää nopeasti katsottuna kuin siinä lukisi
LIVO,
LIRIS,
LIKKA.
Tämän efektin ap pyrkikin välttämään kirjoittamalla "iivo", mutta eihän etunimeä normaalielämässä voi pienellä kirjoittaa.
"ivo" - lausutaan "iivo" tarkoittaa italiassa kondomia (lyhenne sanasta preservatIVO)
"ivo" - lausutaan "iivo" tarkoittaa italiassa kondomia (lyhenne sanasta preservatIVO)
Kurssikaveri oli muuten virolainen Aivo.
Kurssikaveri oli muuten virolainen Aivo.
tuttava mies jonka nimi Iivo.
Kiva nimi minusta, ei ikinä ole tullut mitään mielleyhtymiä mihinkään suuntaan. ja tuosta Italia kommentista, sillä perusteella ei varmaankaan tarvitse jättää nimeä antamatta ellei nyt sitten ole suunnitelmissa muuttaa Italiaan.
Monetkin nimet saattavat tarkoittaa jotain jossain päin maailmaa, mitä sitten...
Itseasiassa Ruotsissa tietyissä paikoissa slangisana Jukka tarkoittaa homoa... pitäisikö nyt sitten kaikkien Jukkien olla kauhuissaan -hui!
nimipalvelusta löytyi, että Iivoa on annettu tasaisesti 1800-luvulta lähtien, mutta melko harvinainen nimi se on, yhteensä 359 miestä. Vasta 2000-luvulla nimi on jonkin verran yleistynyt, 2000-2008 on annettu 108:lle ja tänä vuonna seitsemälle.
Vertailuna nimi Immo, joka on vasta 1920-luvulta ja 2000-luvulla annettu vain 12:lle, eikä tänä vuonna yhtään. Yhteensä 455 miestä.
alkuun kyllä luulin pojan hoitokaveria Iiroksi, kun omalla pojalla ärrä- ei hallinnassa.
Alle pari vuotta sitten siis eka kerran nimen kuullu, onko niin harvinainen?
Eikä varmaan kauheen yleinenkään.
Ihan hauska nimi, mutta tosiaan hieman tulee mieleen r-vikainen Iiro. Tämä kokemus on pojan päiväkodissa olevasta Iivosta.
vähän yksinkertaisesta ihmisestä, en tiedä miksi, mutta jos se teidän mielestä on hyvä niin pistäkää ihmeessä.
Iivo matkustaa ulkomaille? Onko nimi siellä sitten "Aivou"?
vastaan tullut päiväkodissa eikä kaveripiirissäkään, oman Iivon lisäksi =)
Nyt alkoi Iivo Niskanen menestymään hiihdossa, niin nimeä tullaan antmaan hullun lailla syntyville poikalapsille