Lue keskustelun säännöt.
onko koulun vaihto lapselle miten kamala juttu?
22.09.2009 |
Eli meillä on lapset 5. ja 2. luokalla nyt, ja olemme harkinneet muuttoa. Tältä nykyiseltä alueelta ei oikein tahdo löytyä sopivaa uutta asuntoa, mutta onko tuonikäisille lapsille muutto kovin hirveä juttu? Löytyykö enää helposti uusia kavereita (vanhemmalle ainakaan)? Joutuuko helpommin kiusatuksi? Onko kokemusta?
Kommentit (2)
Vaihdoin peruskouluaikana koulua muuttojen vuoksi yhteensä 6 kertaa ja aina sain kavereita uudesta paikasta, vaikka eihän se mikään maailman mukavin asia ole aina tutustua uuteen kouluun ja porukkaan. Nyt aikuisena mulla on tuon ansiosta kavereita ympäri Suomea, mikä on pelkästään positiivinen juttu
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
mutta normaalistihan 3. luokalle ja 8. luokalle tulee muutenkin uusia oppilaita kouluvuoden alussa, joten siinä luulisi olevan hyvä mahdollinen sauma.