Niin paha olo, että voisin purra ranteet auki!
Miehen kanssa puheyhteys ihan poikki. Meillä ei osata puhua "vakavista" asioista riitelemättä, mies hiiltyy aina ihan hiiteen ku haluaisin keskustella jostain muusta kuin säästä. Toisin sanoen esim. meijän suhteesta.
Sisällä kauhea tuska ja ahdistus, kun asioista ei puhuta ja keskustella. Hänen mielestä kaikki on hyvin niin kauan kun asioista ei puhuta. Itellä olisi kamala tarve selvittää välit, mutta miestä ei näköjään vois vähempää kiinnostaa.
En tiiä kauanko jaksan tämmöstä paskaa. Tuo oman navan tuijottelu käy jo niin hermoon.
Kohta pitäs synnyttääkki, mutta sinnekki taijan mennä mielummin yksin, kun näyttää ettie tulevaa iskää kiinnosta sekään.
Taitaa olla tuhoon tuomittu tämmönen suhde, ja mix hitossa ees aloin tähän?? Joo, tyhmästä päästä kärsii ja jne.
Mut mikä tähän tämän hetkiseen oloon auttas?? jos en ois paksuna niin vetäisin pullon kossua, mutta ku nyt ei voi tehä sitäkään...
Kommentit (3)
Tässä suhteessa ei oo mikään hyvin, eikä mikään voi ees tulla paremmaksi, kun asioista ei voi keskustella.
Miehelle lapsi on eka, mulle ei. Hällä ei ees kiinnosta puhua mun kans isäksi tulemisesta, vaikka oon kuinka yrittäny.
Millä tää tuska loppuu??? Silläkö, että tuo mykkä häipyy täältä. Paremmin pärjäisin, kun ei tarvisi murehtia tämmösiä parisuhdeasioita.
Miksi hitossa mää en pysyny päätöksessäni olla ottamatta uutta miestä edellisen eron jälkeen. Voi että mä kadun sitä. Mutta se ei muuta tätä nykyistä tilannetta.
ap
ottaa asia puheeksi esim neuvolassa? Erilaisia tukimuotoja löytyy kyllä ja voisitte käydä vaikka jossain perheneuvolassa miehen kanssa. Älä missään tapauksessa vahingoita itseäsi, lapsesi tarvitsevat sinua ja olet arvokas ihminen. Mies kuulostaa todella keskenkasvuiselta. Erokin on parempi vaihtoehto tuollaiselle suhteelle, mikäli mies ei ole halukas muuttumaan.
Aika peloissaan täytyy olla miehen, kun ei uskalla edes antaa keskustelun alkaa!
Onko kyseessä ensimmäinen lapsenne? Jos on, voisit ihan hyvin käyttää sitä vahvaa perustetta, että pian teillä ei todellakaan enää välttämättä OLE vähään aikaan tilaisuuksia keskustella kahdestaan keskeyttämättä ja häiritsemättä. Eli asioita kannattaa tosiaan selvittää juuri nyt.