Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Palkataanko 35-40v

Vierailija
15.09.2009 |

työntekijää uudelle alalle? Siis jos ei ole ennestään päivääkään sen alan työkokemusta, vaan on kouluttautunut täysin uudelle alalle tuon ikäisenä?



Tradenomin opintoja olen ajatellut.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
16.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaatimukset ovat kyllä kovat. Asiakkaat olettavat "vanhemmalla" ihmisellä jo olevan paljon työkokemusta ja tietoa, eli vaativat todella asiantuntevaa ja hyvää palvelua. Ovat siis kovin ihmeissään jos 40+ ihminen ei osaa tai tiedä jotain perusasiaa.



Itselläni oli viime vuonna hassu tilanne. Minulla (olen 30+) oli 40+ harjoittelija, jolle piti kaikki asiat opastaa kädestä pitäen, koska oli vastavalmistunut, eikä tehnyt yhtään alan töitä opiskeluaikana. Välillä tuli hieman kiusallisia tilanteita asiakkaiden kanssa. Ihmiset olisivat varmasti paljon paremmin ymmärtäneet työntekijän sähläyksen jos kyseessä olisi ollut 20 + tyttönen kuin viisikymppiseltä näyttävä aikuinen nainen.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yhdeksän kahdeksan