synnytksen jälkeen kiinteämmäksi?
Synnytyksestä on nyt kulunut noin 7 viikkoa ja alkaa tuntua siltä että voisi treenaamaan ruveta. Olen aina ollut laiska urheilemaan joten mistä nyt saisi motivaatiota? Kertokaa myös "helppoja" liikkeitä. Enimmäkseen pakara-,reisi-ja vatsalihakset tarvitset kiinteytymistä.
Kommentit (6)
eikö todellakaan kenelläkään ole antaa vinkkejä? :(
Esim. vatsalihaksia kannattaa tehdä vasta 3 kk synnytyksen jälkeen. Kävelyä voi harrastaa heti ja se kiinteyttää tehokkaasti kunhan kävelee KOVAA. Eli sunnuntaikävely ei auta.
Siellä on hyviä ohjattuja tunteja kyseisille alueille. Sit kivoja tanssi ym. tunteja läskinpoistoon. Läskihän ei lähde paikallisella lihasjumpalla vaan hikoilemalla kokonaisvaltaisesti.
hiljakseen aloitellut tekemällä jumppaliikkeitä kotona. Joka päivä käyn lisäksi pitkillä vaunulenkeillä. Mulla on pilates-dvd, jonka avulla sain ekan raskauden jättämät kilot aikoinaan tiputettua. Pilates on todella tehokasta etenkin keskivartalon lihaksiin.
rasvan vähenemistä eli laihtumista ja kiinteämpi olomuoto tulee lihaksesta siellä ihon ja ohuen rasvakerroksen alla. Eli suosittelen salia minäkin.
nostan