Millaisia töitä kasvatustieteilijä voi tehdä?! Siis joka ei valmistu opettajaksi.
Kommentit (8)
Millaisia luonteenpiirteitä pitäisi olla että pärjäisi, osaatteko sanoa? Tarviiko paljon tehdä itsenäisesti töissä vai onko tiimityötä? millainen palkkataso, onko paikkoja hyvin?
sivuaineet ja oma kiinnostus tietenkin vaikuttavat, mutta kasvatustiedettä/aikuiskasvatustiedettä työskentelevät toimivat usein suunnitteluhommissa ja asiantuntijatehtävissä isojen yritysten henkilöstöosastolla henkilöstön kehittämiseen ja koulutukseen liittyvissä hommissa. Tiedän myös monta koulutuspäällikköä, projektipäällikköä koulutusalalla sekä ihan koluttajana toimivaa kasvatustieteilijää. Hyvä peruskoulutus!
Millaisia luonteenpiirteitä pitäisi olla että pärjäisi, osaatteko sanoa? Tarviiko paljon tehdä itsenäisesti töissä vai onko tiimityötä? millainen palkkataso, onko paikkoja hyvin?
valtaosa kasvatustieteilijöistä on itsenäisiä ja sosiaalisia tiimipelaajia eli ulospäinsuuntautuneisuus, kouluttajataidot, ihmisten kanssa toimiminen, ongellmanratkaisukyky ja tehokkuus ovat hyviä avuja työn tekemisessä. Pitää pystyä tekemään itsenäisesti hommat, mutta ei pysty tekemään myöskään ilman muita ;). Ihmisläheinen työnkuva valtaosalla (tutkijoilla toki sitten erilainen).
Millaisia luonteenpiirteitä pitäisi olla että pärjäisi, osaatteko sanoa? Tarviiko paljon tehdä itsenäisesti töissä vai onko tiimityötä? millainen palkkataso, onko paikkoja hyvin?
riippuu hyvin paljon siitä, sijoittuuko yksityiselle vai julkiselle sektorille. Minulla on mielikuva, että kasvatustieteilijät sijoittuvat hyvin työelämään, eikä työttömyyttä ole hurjasti. Näin ainakin pk-seudulla. Paljon riippuu tietenkin tyypistä ja suhteista. Kannattaa hakeutua alan hommiin (koulutus/henkilöstöalalle) jo opiskeluaikana.
Palkkahaitari liikkuu uskoaksesi 2500-5000€ välillä henkilön työkokemuksen ja työnkuvan perusteella. Kasvatustieteilijä, jolla on 15 vuoden työkokemus ja esimiesasema tienaa tietenkin hiukan eri tavalla kuin vastavalmistunut. Itse sain vastavalmistuneena n. 2500€/kk 2000-luvun alkupuolella (yksityisellä sektorilla).
valitsisin toisen alan. Töitä huonosti tarjolla (pk-seudun ulkopuolella). Suuri osa kurssikavereistani on pätkätöissä tai koulutusta vastaamattomissa töissä tai työttömänä.
Terveisin kasvatustieteen maisteri vuosimallia 2004
En enää lähtisi lukemaan mitään sellaista alaa, josta ei suoranaisesti valmistu mitään (kuten humanistiset aineet, sosiologia tms). Työelämässä vaikuttaa vain se, mitä "osaat" - ja nämä koulutukset eivät tarjoa mitän osaamista. Jos hankit osaamista muualta, niin tutkinto on hyvä, mutta jos et varsinaisesti OSAA mitään työelämän mittapuulla, niin työnkuva voi olla hyvinkin erilaista.
Minä olen KM vm. 1999. Olen kouluttajana ja tykkään työstäni - mutta kyllä tie tähän on ollut pitkä ja kivinen.
henkilöstöalalla osaamisen kehittämisen tehtävissä (henkilöstokoulutus, rekrytointi, työhyvinvointi, perehdytys jne.) työskentelee suurin osa mun opiskelutovereista. Itse kaupungin opetustoimen suunnitteluhommissa.