Tässäpä lähiönimien aatelia koko lapsilauma:
Etelä-Pohjamaalla asuu perhe, jonka kaikkien lasten etunimet alkavat C-kirjaimella.
He ovat:
Cesarina
Cecilia
Charlotte
Cilla
Chakke
Cibilla
Charmelita
Celestina
Chaska
kymmenes on vielä nimeämättä.
Perheestä kertoo tämän päivän Ilkka-lehti.
Kommentit (48)
Uskonveljet! Eikö tämmöistä nimihaureutta ole saarnattu synniksi?
Luulin, että tässä olis ollut juttua siitä monilapsisesta perheest, jossa kaikkien nimet alkoi Y:llä. Oli Yaminaa, Yasminamja Yukkaa. Oikeasti en muista niitä nimiä, mutta tosi wt:tä kaikki. Muuten mjkavan tuntuinen perhe. Yoselina taisi olla yksi.
Taas mustataan lähiöitä, joita on ainoastaan muutamassa suurimmassa kaupungissa ja mielikuva lähiöstä on vahvasti Helsinki-keskeinen. Tuo perhe asuu syvällä maakunnassa, ja siellähän ne todelliset wt:t asuvat, eivät Itä-Helsingin lähiöissä.
Miten nuo pitäisi lausua? Jos Italian kieliopin mukaan, niin ch on k, eli pojat ovat kakke ja kaska. Tosi kiva...
Ja miksi ihmeessä suomalaispoikien nimet äännettäisiin italian mukaan (jos siis puhut kielestä, etkä maasta)?
Chakke ja Chaska lausutaan lehden mukaan ihan ässällä. Toisen pojan nimeksi alunperin oli pitänyt olla Casper, mutta se ei sopinyt linjaan kun muut lausutaan ässällä.
Italiassa esim. sana campione lausutaan kyllä k:na (kampione) mutta muuten italian kielessä ei ole kirjainta k. Yhdistelmät che ja chi lausutaan k:na (chiesa lausutaan kiesa jne). Kaikki cha-alkuiset eivät ole edes italiaa vaan espanjaa, jossa äänne on Tsha (esim. tanssi cha cha lausutan tsha tsha).
Tavallisesti en koskaan arvostele toisten nimivalintoja, mutta tuo on kyllä jo oikeesti ihan KARSEETA:/ Voi lapsiparat....Sukunimi vielä varmaan joku Tölli tms.
No mut joo, ja sit ne vanhemmat oli jotkut Olli ja Päivi. Olivat kuulemma kolmannen lapsen kohdalla ajatelleet, että pakko se on sitä C-linjaa jatkaa loppuun asti. Mun mielestä nimenomaan siinä kohtaa ois voinut vielä tulla järkiinsä. :D
Lisää tuollaisia - mahtavaa kun ihmisillä on halua erottua laumasta!
No voivoi jos niin kauheesti näyttää sua haittaavan!!!!!!
Rankka elämä teillä joille ei omat lapset riitä kun pitää alkaa muitten nimiä arvostelemaan
Joo täällä kuule kuule mielipiteitään kirjottaa myös muutki ku 100 mummot. En usko et 10 v. tytöllä on joku lisääntymisvietti