Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kasvukipujako 3-vuotiaalla?

Vierailija
06.09.2009 |

Meidän 3v valittaa kipuja millon missäkin, vaikka mitään näkyvää ei ole eikä ole loukannut itseään missään. Varsinkin, jos poika on koko päivän touhunnut, niin illalla itkee ja sanoo, että sattuu. Miehen kanssa on mietitty, että voisko olla kasvukipuja? Poika kun on kasvanut hurjaa vauhtia. Myös yöllä heräilee välillä kipuun. Esikoisella (11v) on myös kasvukipuja nyt, mutta muilla ei ole ollut pienempänä tällaista

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
06.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt on jo 10v

Vierailija
2/3 |
06.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

lämpimät sukat yöksi auttaa, koska silloin kipu pahimmillaan.



Olen myös huomannut, että jos on koko päivän paljain jaloin, niin silloin on yleensä illalla ja yöllä noita "kasvukipuja".



Kukaanhan ei tiedä oikeesti mitä ne on (sanoi lääkäri) mutta niitä nimitetään kasvukivuiksi. Ei ole ainakaan vaarallisia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
06.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

2-vuotiaana. Ei valittanut kyllä muita kehon osiaan. Kävimme lääkärissä tutkituttamassa lapsen ja saimme lopulta kaikkien röntgenien ym. erikoislääkärivastaanottojen jälkeen diagnoosin: paljon liikkuva, vilkas lapsi, joka oireilee väsymykseen erilaisilla säryillä. Ei mitään elimellistä vikaa. Lääke: vältetään paljoa liikkumista illalla, ostetaan mahdollisimman hyviä jalkineita ja annetaan tarvittaessa särkylääkkeitä, kivussa ei saa pitää. Teidän lapsella nyt vain on tällainen ominaisuus, saattaa vähentyä iän myötä tai sitten ei.



Poika on nyt 8-vuotias ja valittaa jalkojaan enää harvakseltaan.